fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nade mną czy nademną? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Nade mną czy nademną? Odpowiedź poniżej.

Nade mną czy nademną? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana rozdzielnie: nade mną.

Nade mną czy nademną? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia?

Wyrażenie nade mną zapisujemy rozdzielnie.

Pisownia rozdzielna wyrażenia nade mną uwarunkowana jest tym, że jest to tak zwane wyrażenie przyimkowe. Nade mną składa się z przyimka nade (który jest formą wyrazu nad) oraz zaimek osobowy mną.

Wyrażenia przyimkowe, zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą, w większości przypadków, jak chociażby zwrot nade mną, zapisujemy rozdzielnie.

Zwrot nade mną określa położenie lub ruch kogoś lub czegoś powyżej osoby mówiącej. Może również oznaczać taką sytuację, gdy ktoś zajmuje wyższe stanowisko niż osoba mówiąca.

Nade mną czy nademną? Przykłady zdań

  • Gdy zobaczyła, że upadłem, podeszła do mnie, pochyliła się nade mną, wyciągnęła rękę i pomogła mi wstać.
  • Siedzę sobie pod drzewem na ławce w parku, nade mną śpiewają ptaki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X