fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nade wszystko czy nadewszystko? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. Jak poprawnie zapisać wyrażenie, które w zdaniu służy do określenia czegoś, co jest ponad wszystkim? Nade wszystko czy nadewszystko? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nade wszystko czy nadewszystko? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: nade wszystko.

Nade wszystko czy nadewszystko? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu tego wyrażenia jest wariant nade wszystko, czyli z pisownią rozdzielną w postaci dwóch osobnych słów. Forma nadewszystko jest niepoprawna. Zwrot nade wszystko jest tak zwanym wyrażeniem przyimkowym. W języku polskim większość tych wyrażeń zapisujemy rozdzielnie.

Uzasadnia to reguła, która nakazuje rozłączny zapis większości wyrażeń przyimkowych, czyli połączeń przyimka z inną częścią mowy: rzeczownikiem, przysłówkiem, zaimkiem czy liczebnikiem.

Wyrażenie przyimkowe nade wszystko, pozwala wyrazić, że dla mówiącego coś lub ktoś jest bardzo ważne. Synonimy zwrotu nade wszystko to: ponad wszystko, przede wszystkim, szczególnie, zwłaszcza.

Nade wszystko czy nadewszystko? Przykłady zdań

  • Nade wszystko u ludzi cenię sobie szczerość.
  • Nade wszystko najważniejszą wartością jest miłość.
  • Naszym symbolom narodowym należy się nade wszystko szacunek.
  • Nie znoszę chamstwa, a nade wszystko kłamstwa.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.