fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Najpiękniejsze biblioteki świata – raj dla książkoholików

Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz, każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy. Marzą nie tylko o tym, aby zobaczyć te piękne miejsce, ale również poczuć ten zapach i dotknąć co najmniej kilku książek ze zbiorów. Przygotowaliśmy dla Was najpiękniejsze biblioteki świata.

Najpiękniejsze biblioteki świata. Raj dla książkoholików - Polszczyzna.pl

1 Biblioteka Narodowa w Brazylii

Najpiękniejsze biblioteki świata. Raj dla książkoholików - Polszczyzna.pl

Źródło: diariodecultura.com.ar

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona 29 października 1810 roku, jednak jej historia sięga roku 1755. Pierwotnie bowiem zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które niejako wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznych w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie. Wśród jej zbiorów możemy znaleźć między innymi kolekcję fotografii Teresy Cristiny Marii, która zawiera 21 742 zdjęć z XIX wieku.

2 Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania

Źródło: boredpanda.com

Na początku września 2013 roku powstała największa biblioteka publiczna w Europie. Szacuje się, że inwestycja ta mogła kosztować Wielką Brytanię aż 189 milionów funtów. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można w otoczeniu natury przeczytać wybrana pozycję książkową. Co ciekawe, w punkcie widokowym biblioteki znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira. Ma to być forma upamiętnienia jednego z największych dramaturgów wszech czasów.

3 Biblioteka Trinity College w Irlandii

Źródło: boredpanda.com

Jest to biblioteka akademicka, a jednocześnie największa biblioteka w Irlandii. To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a także najstarszy znany ewangeliarz zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Historia biblioteki Trinity College związana jest z utworzeniem Uniwersytetu Dublińskiego, który powstał z inicjatywy Elżbiety I. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków. Mówi się, że są one równoznaczne z 400-letnim rozwojem nauki.

4 Biblioteka publiczna w Kansas City, USA

Źródło: kcur.org

To najstarsza biblioteka w Kansas. Trzeba przyznać, że jej widok robi ogromne wrażenie. Imitacja grzbietów książek tworzy fasadę budynku widoczną z parkingu. Zbiory tej biblioteki również są imponujące. Wśród nich można znaleźć wiele materiałów związanych z historią miasta, jak na przykład: pocztówki, znaczki, listy, mapy itd. Biblioteka publiczna w Kansas City prowadzi także program pomocy imigrantom oraz angażuje się w liczne akcje społeczne, między innymi te, które mają pomóc osobom bezdomnym. Jak widać, piękno w przypadku tej biblioteki jest dość szerokim pojęciem.

5 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu

Źródło: breakingnews.ie

Nie mogliśmy w tym miejscu nie wspomnieć także o tej bibliotece, którą sami wspominacie dość często. Biblioteka powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a jej początkowy księgozbiór liczył zaledwie 350 pozycji. Z czasem kolekcja książek zaczęła się powiększać, aż konieczne okazały się przenosiny do większego pomieszczenia. Widoczna na zdjęciu fasada budynku z pięknym, działającym na wyobraźnię muralem to wynik remontu z roku 2011. Zdecydowanie polecamy doświadczyć tego widoku na własne oczy. Naprawdę robi wrażenie!

6 Klementinum w Pradze – Czechy

Źródło: boredpanda.com

Budynek znajduje się na Starym Mieście w Pradze, w okolicy Mostu Karola. Biblioteka powstała po likwidacji zakonu w XVII wieku, po którym do dziś pozostało barokowe wnętrze. Jest jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech, a liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Co ciekawe, oprócz imponującej liczby egzemplarzy książkowych Klementinum w Pradze ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. Nie da się ukryć, że obok tej biblioteki nie można przejść obojętnie. W dodatku jej wnętrze na długo pozostaje w pamięci tego, kto chociaż raz ją odwiedził.

7 Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro

Źródło: boredpanda.com

Biblioteka została otworzona przez córkę cesarza Brazylii Piotra II, Izabelę, oraz jej męża Gastona Orleańskiego, hrabiego d'Eu, 10 września 1887 roku. Biblioteka ma jedną z największych kolekcji dzieł portugalskich. Osoby zarządzające twierdzą, że jej zbiory z roku na rok powiększają się o ponad sześć tysięcy egzemplarzy. W jej wnętrzu znajdziemy również pokaźną kolekcję obrazów José Malhoa i Henrique Medina. Każdego dnia odwiedza ją około 150 osób. Co ważne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Portugalii, zapewnia stałą pomoc tej bibliotece, ponieważ rządy zarówno Cavaco Silvy, jak i António Guterresa uznały znaczenie instytucji dla dyfrakcji kultury portugalskiej w Brazylii.

8 Biblioteka Handelingenkamer w Hadze – Holandia

Źródło: boredpanda.com

To na pewno jedna z ciekawszych bibliotek pod względem wystroju, który nawiązuje do estetyki chińskiej. To zapewne wpływ zamiłowania holenderskiego architekta C.H. Petersa do kultury azjatyckiej. Widnieją tu kolory czerwony, zielony i złoty, a także głowy smoków, które są porozsiewane po całym pomieszczeniu. Aby dostać się do książek, które są ułożone na wyższych półkach, należy wspiąć się po schodach w kształcie spirali. Ciekawa jest również sama budowla, która dzięki ołowiano-szklanemu dachowi zapewnia bibliotece stały dostęp do naturalnego światła. Ach! Któżby nie chciał być tam chociaż przez chwilę?

Poznaliście najpiękniejsze biblioteki świata – która z nich podoba się Wam najbardziej? Gdzie najchętniej spędzilibyście resztę swojego życia, czytając książki z licznych zbiorów? A może znacie inne biblioteki, które są równie piękne?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X