fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

Bawią, wzruszają, wciągają na długie godziny. Zapraszają do cudownych światów i na zawsze zostają w naszej pamięci – ulubione lektury z dzieciństwa. Zapytaliśmy Was, jakie są Waszym zdaniem najpiękniejsze książki dla dzieci.

Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

Poniżej przedstawiamy najważniejsze tytuły z dziecięcej klasyki. Może znajdziecie tu swoje typy?

1 Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn

Przygody szwedzkich dzieci o imionach Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna, Olle i Kerstin ujęły za serce najwięcej fanów naszej strony na Facebooku. W lekturze autorka ukazała beztroskie dzieciństwo bez smartfonów i tabletów, wszak akcja książki toczy się w pierwszej połowie XX wieku.

Dzieci z Bullerbyn - Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

2 Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją

Największy wyciskacz łez w klasach I–III szkoły podstawowej. Opowiadanie o dzielnym psie Lampo, który uratował życie dziecka, ginąc pod kołami pociągu, doprowadziło do płaczu każdego, kto miał okazję przeczytać tę historię. Co ciekawe, pies podróżnik żył naprawdę w połowie XX w.

O psie, który jeździł koleją - Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

3 Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza

Przygody nastoletniej sieroty, wysłanej przez pomyłkę do domu Maryli i Mateusza (Ania miała być chłopcem!), mającej kompleks na punkcie rudej czupryny, zachwycają wiele pokoleń dziewczynek. Ania jest wielką marzycielką, dlatego często wpada w liczne perypetie, które bawią czytelniczki.

Ania z Zielonego Wzgórza - Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

4 Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża

Ostatnie dni życia chłopca chorego na białaczkę upływają pod znakiem przyjaźni z wolontariuszką – tytułową panią Różą. Kobieta budzi w chłopcu wiarę w Boga, dlatego Oskar zaczyna pisać do Niego listy. To książka, w której śmiech przeplata się ze łzami, dlatego nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Oskar i pani Róża - Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa
Sklep Nadwyraz.com

5 Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy

To historia nastoletniego Zenka, który ucieka z domu przed przemocą ze strony ojca alkoholika. Podczas poszukiwań swojego wujka trafia na wyspę, która jest miejscem spotkań kilkorga nastolatków. Między młodymi ludźmi nawiązuje się przyjaźń. Zenek dzięki przyjaciołom wychodzi na prostą.

Ten-obcy-Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

6 Maria Krüger „Karolcia

Za sprawą znalezionego w szparze podłogi koralika ośmioletnia Karolcia ze swoim kolegą Piotrem spełniają życzenia. Oczywiście dzieci muszą chronić swoje znalezisko przed czarownicą Filomeną. Książka pełna magii i humoru.

Karolcia-Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

7 Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem

Wzruszająca i ucząca empatii historia przyjaźni Danusi z niewidomą Elzą. I ten nadmorski, kaszubski klimat…

Spotkanie-nad-morzem-Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa
Księgarnia Polszczyzna.pl

8 Alan Alexander Milne „Kubuś Puchatek

Przygody sympatycznych zwierzątek ze Stumilowego Lasu nigdy się nie nudzą! A miś o bardzo małym rozumku to ulubieniec wielu dzieci, nie tylko książkowego Krzysia. „Kubuś Puchatek” zbliża się powoli do setnych urodzin.

Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

9 Cykl „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz

To już klasyka literatury adresowanej do dorastających dziewcząt. Zwariowana poznańska rodzina Borejków i jej przyjaciele toczą zabawne rozmowy i wpadają w niezłe perypetie… „Jeżycjada” liczy już ponad 20 tomów! To niezwykle ciepłe i mądre książki.

Jeżycjada-Najpiękniejsza książka dla dzieci, czyli Wasze ulubione lektury z dzieciństwa

10 …A Wy co wybierzecie?

„Alicję w krainie czarów”? „Plastusiowy pamiętnik”? „Akademię pana Kleksa”? „Chłopców z placu broni”? A może którąś z klasycznych baśni?

Koniecznie dajcie znać, czy Wasz typ znalazł się w powyższym zestawieniu. Podczas przygotowywania powyższej listy sugerowaliśmy się liczbą polubień Waszych komentarzy.

?

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.

X