Nawzajem czy wzajemnie – która forma jest poprawna?
Wiele osób zastanawia się, czy stosowane wymiennie słowa nawzajem i wzajemnie mają to samo znaczenie. Pytają również, czy można ich używać zamiennie niezależnie od kontekstu, nie uchybiając poprawności językowej, i co decyduje o wyborze jednego z nich. Odpowiedzmy zatem na dręczące pytania i rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Mówimy nawzajem czy wzajemnie?
Nawzajem czy wzajemnie? Która forma jest poprawna?
Nawzajem i wzajemnie – co to znaczy?
Słowo nawzajem znaczy tyle co: „obopólnie, jeden drugiemu, wzajemnie (!)”, np.
Ania i Tomek ufali sobie nawzajem.
Nawzajem pełni również funkcję zwrotu grzecznościowego o znaczeniu: „także i dla ciebie, także i dla pani/pana” – w tym kontekście słowo często służy jako odpowiedź na życzenia, np.
– Smacznego! – Dziękuję! Nawzajem!
Nawzajem czy wzajemnie?
Omawiane słowa możemy stosować zamiennie. Wyboru jednego z nich dokonuje tylko i wyłącznie użytkownik języka. Co więc kieruje jego decyzją? Niekiedy to indywidualne upodobania, innym razem nawyk, a czasami nawet własne widzimisię.
Jeśli więc ktoś życzy Ci wszystkiego najlepszego, a Ty w stosunku do tej osoby również żywisz ciepłe uczucia, możesz zareagować w słowach:
„Dziękuję, nawzajem”,
ale twoja odpowiedź może brzmieć również:
„Dziękuję, wzajemnie” – obydwa warianty są poprawne i równoznaczne.
Jeżeli chcesz powiedzieć o tym, że dwie osoby, rzeczy lub sytuacje pozostają wobec siebie w tym samym stosunku, to i w tym przypadku śmiało i bez obaw możesz wybierać między tymi dwoma słowami, np. ufamy sobie nawzajem/wzajemnie, szanujemy się nawzajem/wzajemnie, pomagamy sobie nawzajem/wzajemnie itd.
Nawzajem czy wzajemnie? Na zakończenie
Nawzajem czy wzajemnie? – żadne z omawianych słów nie jest w żaden sposób lepsze. Można stosować je zamiennie, nie narażając się na językowy błąd.