fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie w porządku czy niewporządku? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, dotyczy bardzo wielu słów. Jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu, przez co pojawia się dużo błędów. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie w porządku czy niewporządku? Odpowiedź poniżej.

Nie w porządku czy niewporządku? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nie w porządku.

Nie w porządku czy niewporządku? Jak to zapisać? Poprawna forma

Nie w porządku poprawnie zapisujemy rozdzielnie. Zapamiętać należy, że w to wyrażenie składa się z trzech osobnych słów. Partykuły przeczącej nie, przyimka w oraz rzeczownika porządek odmienionego w miejscowniku (kim? czym?)

Nie w porządku zaliczane jest do tak zwanych wyrażeń przyimkowych, czyli połączeń przyimka z inną częścią mowy (rzeczownikiem, liczebnikiem, zaimkiem, przymiotnikiem lub przysłówkiem), które w myśl obowiązującej w języku polskim zasady, zawsze zapisujemy rozdzielnie.

Mówiąc nie w porządku wyrażamy swoją wątpliwość, że coś poprawnie działa, funkcjonuje. Możemy też tym zakomunikować, że coś jest niesprawiedliwe, niesłuszne.

Sklep Nadwyraz.com

Nie w porządku czy niewporządku? Przykład zdań

  • To jest bardzo nie w porządku, że najpierw obiecujesz coś innego, a potem nie dotrzymujesz danego słowa.
  • Podczas jazdy samochodem słychać jakieś stukanie. Coś musi być nie w porządku. Trzeba oddać go do naprawy.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.