fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niefajnie czy nie fajnie? Jak to zapisać – razem czy osobno?

Ileż to jeszcze razy przyjdzie nam zastanawiać się nad poprawnym zapisem partykuły „nie”, która idzie w parze z przysłówkiem lub przymiotnikiem – nie wiemy. Tematy te są złożone i my doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jak zapisać to poprawnie – niefajnie czy nie fajnie?

Niefajnie czy nie fajnie jak się pisze razem osobno Polszczyzna.pl

Niefajnie czy nie fajnie? Jak się pisze? Razem czy osobno?

Niefajnie czy nie fajnie? Jak jest poprawnie?

Nasi Drodzy Czytelnicy, odpowiedź może być tylko jedna – niefajnie, więc zapisujemy to wyrażenie łącznie!

Dzieje się tak dokładnie tak, jak w przypadku słów takich jak niedobrze, niezwyczajnie, niecodziennie – partykułę „nie” z przysłówkami (oraz przymiotnikami, zatem: niefajny, niefajna, nietajne, niefajni) w stopniu równym zawsze zapisujemy łącznie.

Niefajnie czy nie fajnie? Przykłady

  • Niefajnie, że nie powiedziałeś mi o tym wypadzie. Chętnie bym gdzieś wyjechała.
  • Za każdym razem, gdy mnie okłamujesz, czuję się naprawdę niefajnie.
  • Niefajnie jest nie mieć wystarczającej ilości pieniędzy, aby spełniać marzenia.

Jednak, jak to często w języku polskim się dzieje, trzeba uważać tutaj na językowe pułapki, dlatego zachęcamy do odświeżenia sobie wiedzy zarówno z przysłówka (Przysłówek. Co to jest i na jakie pytania odpowiada?), jak i przymiotnika (Przymiotnik – funkcje, rodzaje, odmiana). W obydwu artykułach poruszamy problematykę zagadnienia pisowni łącznej i rozdzielnej.

Niefajnie, czyli jak?

Niefajnie to bardzo ogólne słowo oznaczające tyle co niedobrze, nieładnie, nieprzyjemnie, niemiło etc. Sami przyznacie, że wszystkie te określenia odnoszą się do negatywnego samopoczucia oraz do sytuacji wzbudzających mało przyjemne emocje, przywołując takież wspomnienia. W języku nieformalnym nie bójmy się używać niefajnie, jednak pamiętajmy, że można ten wyraz zastąpić całkiem pokaźną paletą synonimów.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Niefajnie czy nie fajnie – już wszystko jasne! Przykłady z literatury

Z relacji Trawki wynikało jasno, iż wiele się przez te dwa tygodnie wydarzyło. W sumie było niefajnie.

Mariusz Sieniewicz, Czwarte niebo

Jeśli coś z pełnym przekonaniem uważam za niefajne – to niefajnie jest być na piętnastym piętrze wieżowca, w mieście, które niedawno przeżyło największy w historii atak terrorystyczny, kiedy nagle, bez powodu, gasną wszystkie światła.

Kamila Sławińska, Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.