fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieszczęście czy nie szczęście? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo określa albo coś bardzo złego, co się przydarzyło jakiejś osobie, powodując jej smutek i cierpienie, albo po prostu pech. To negatywne słowo jest też źródłem problemów związanych z poprawną pisownią. Która z nich jest właściwa? Nieszczęście czy nie szczęście? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nieszczęście czy nie szczęście? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest wyłącznie forma nieszczęście.

Nieszczęście czy nie szczęście? Jak to zapisać? Poprawna forma

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. To jedna z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nieszczęście czy nie szczęście? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Poprawna forma to nieszczęście, czyli pisownia łączna.

Pisownię łączną uzasadnia reguła ortograficzna, zgodnie z którą partykułę nie zawsze zapisujemy łącznie z rzeczownikami.

UWAGA! W sytuacji gdy w jakiejś wypowiedzi chcemy podkreślić przeciwieństwo, partykułę nie z rzeczownikiem piszemy osobno, np.: To jest nie szczęście, ale ogromny pech.

Nieszczęście czy nie szczęście? Przykłady zdań

  • Śmierć dziecka jest ogromnym nieszczęściem dla jego rodziców.
  • Nie ma nikogo, kto mógłby zaradzić mojemu nieszczęściu.
  • Nie ma nadziei na koniec tego mojego nieszczęścia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.