fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niezgodna czy nie zgodna? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z przymiotnikami sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Niezgodna czy nie zgodna? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Niezgodna czy nie zgodna? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niezgodna.

Niezgodna czy nie zgodna? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niezgodna czy nie zgodna?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niezgodna poprawnie piszemy łącznie.

Przymiotnik niezgodna oznacza osobę, którą charakteryzuje nieustępliwość i skłonność do wszczynania kłótni lub sytuacji, będących wynikiem braku zgody. Niezgodną określamy również źle dobraną, będącą w sprzeczności z czymś lub niepasującą do czegoś.

Pisownia łączna uzasadniona jest regułą, zgodnie z którą, partykułę nie z przymiotnikami zawsze piszemy łącznie, jako jedno słowo.

Niezgodna to forma przymiotnika rodzaju żeńskiego. Forma rodzaju męskiego to niezgodny, natomiast formą rodzaju nijakiego jest niezgodne.

Synonimy wyrazu niezgodna: nieustępliwa, kłótliwa, konfliktowa, skłócona, sprzeczna, niekonsekwentna, naganna, rozbieżna, nieharmonijna, niestosowna, nie na miejscu, nieprzystająca, niekompatybilna, nieodpowiednia, niespójna, przeciwstawna.

Niezgodna czy nie zgodna? Przykłady zdań

  • Dzisiejsza pogoda jest niezgodna z tym, co było zapowiadane w prognozach.
  • Decyzja podjęta przez burmistrza okazała się niezgodna z prawem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.