Nieźle czy nie źle? Która forma jest poprawna?
Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Nieźle czy nie źle? Odpowiedź poniżej.
Nieźle czy nie źle? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc nieźle.
Przysłówek nieźle jest złożony z partykuły nie oraz przysłówka źle. W takim wypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, zgodnie z którą, partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich zalicza się źle, zawsze zapisujemy łącznie.
Warto też zapamiętać informację, że przysłówki z nie w stopniu równym piszemy łącznie. Inaczej jest w przypadku, gdy przysłówek występuje w stopniu wyższym na przykład nie gorzej. Tutaj stosujemy zapis rozdzielny.
Nie źle piszemy oddzielnie, wyłącznie wtedy gdy partykuła nie stanowi zaprzeczenie przymiotnika, a nie gdy jest jego częścią.
Znaczenie przysłówka nieźle
Nieźle oznacza, że coś zostało wykonane w wystarczającym stopniu, i zgodnie z obowiązującymi zasadami. Takie działanie przyniosło też pozytywne skutki.
Wyrazem nieźle można również określić, że dana sytuacja, przedmiot, zdarzenie, osoba, a także cudze podejście do czegoś albo kogoś jest pozytywne, całkiem dobre lub dość dobre.
Nieźle czy nie źle? Przykłady zdań
- Na ostatnim sprawdzianie z biologii poszło mi całkiem nieźle. Myślę, że dostanę dobrą ocenę.
- Moja siostra czuje się już nieźle, choć w zeszłym tygodniu miała jeszcze katar i kaszel.