Darii czy Dari? Który zapis jest właściwy?

Darii czy Dari? Pisownia odmienionych imion nie zawsze jest taka oczywista. Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać poprawny zapis i nie popełnić gafy przy pozdrowieniach albo w dedykacjach dla… no właśnie – Darii czy Dari? Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.

Darii czy Dari? Jak to zapisać?

Darii czy Dari? Jedyną poprawną formą zapisu odmienionego imienia Daria jest zapis z podwójnym i, czyli Darii. Wystąpi on zarówno w dopełniaczu czy celowniku, jak i miejscowniku. Spójrzmy zatem na kilka przykładów zdań, by utrwalić prawidłową pisownię:

  • Najlepsze życzenia dla Darii z okazji 18. urodzin!
  • Gorące pozdrowienia znad morza dla Darii!
  • Drogiej Darii – Wiktor.
  • Niniejszą powieść dedykuję Darii – jedynej tak wiernej czytelniczce moich książek!
  • ‒ Słyszałaś, co przytrafiło się Darii? ‒ Nie, nie widziałam Darii i nie myślałam o Darii od lat. Co się z nią dzieje?
  • O Darii i jej przygodach słyszał już każdy.

Darii czy Dari? Zasada ortograficzna

Zgodnie z zasadą ortograficzną wyrazy zapożyczone, które są zakończone na -ia poprzedzone jedną z następujących spółgłosek: t, d, r, l , k, g, ch, w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku liczby pojedynczej oraz w dopełniaczu liczby mnogiej zapisywane są z -ii na końcu.

Reguła ta dotyczy również imion. Daria to imię obcego pochodzenia, wywodzące się z języka perskiego, ponadto -ia poprzedzone jest spółgłoską r, stąd poprawny zapis to: DariaDarii. Podobnie: Maria – Marii, aria – arii, kuria – kurii, nutria – nutrii.

Darii czy Dari? Przykłady użycia poprawnej formy w literaturze

Pokoje były duże, brudne i ciemne. Utrzymanie porządku w tym ogromnym lamusie przekraczało siły i możliwości starej służącej Darii.

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa

Pani Elżbieta już od dłuższego czasu czuła się potwornie zmęczona tą rozmową. Na dodatek rozmowa utknęła w nieprzyjemnie martwym punkcie. Pani Daria zapaliła papierosa. Pani Elżbieta bała się zapytać o cokolwiek, aby nie pobudzić pani Darii do nowych indagacji. Miała wielką ochotę spojrzeć na zegarek, ale nie chciała pani Darii urazić.

Adam Wiedemann, Sęk Pies Brew

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X