fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Darii czy Dari? Który zapis jest właściwy?

Darii czy Dari? Pisownia odmienionych imion nie zawsze jest taka oczywista. Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać poprawny zapis i nie popełnić gafy przy pozdrowieniach albo w dedykacjach dla… no właśnie – Darii czy Dari? Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.

Darii czy Dari? Jak to zapisać?

Darii czy Dari? Jedyną poprawną formą zapisu odmienionego imienia Daria jest zapis z podwójnym i, czyli Darii. Wystąpi on zarówno w dopełniaczu czy celowniku, jak i miejscowniku. Spójrzmy zatem na kilka przykładów zdań, by utrwalić prawidłową pisownię:

  • Najlepsze życzenia dla Darii z okazji 18. urodzin!
  • Gorące pozdrowienia znad morza dla Darii!
  • Drogiej Darii – Wiktor.
  • Niniejszą powieść dedykuję Darii – jedynej tak wiernej czytelniczce moich książek!
  • ‒ Słyszałaś, co przytrafiło się Darii? ‒ Nie, nie widziałam Darii i nie myślałam o Darii od lat. Co się z nią dzieje?
  • O Darii i jej przygodach słyszał już każdy.

Darii czy Dari? Zasada ortograficzna

Zgodnie z zasadą ortograficzną wyrazy zapożyczone, które są zakończone na -ia poprzedzone jedną z następujących spółgłosek: t, d, r, l , k, g, ch, w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku liczby pojedynczej oraz w dopełniaczu liczby mnogiej zapisywane są z -ii na końcu.

Reguła ta dotyczy również imion. Daria to imię obcego pochodzenia, wywodzące się z języka perskiego, ponadto -ia poprzedzone jest spółgłoską r, stąd poprawny zapis to: DariaDarii. Podobnie: Maria – Marii, aria – arii, kuria – kurii, nutria – nutrii.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Darii czy Dari? Przykłady użycia poprawnej formy w literaturze

Pokoje były duże, brudne i ciemne. Utrzymanie porządku w tym ogromnym lamusie przekraczało siły i możliwości starej służącej Darii.

Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa

Pani Elżbieta już od dłuższego czasu czuła się potwornie zmęczona tą rozmową. Na dodatek rozmowa utknęła w nieprzyjemnie martwym punkcie. Pani Daria zapaliła papierosa. Pani Elżbieta bała się zapytać o cokolwiek, aby nie pobudzić pani Darii do nowych indagacji. Miała wielką ochotę spojrzeć na zegarek, ale nie chciała pani Darii urazić.

Adam Wiedemann, Sęk Pies Brew

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X