fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niedaleko czy nie daleko? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo określa bliską odległość w przestrzeni, czyli inaczej w pobliżu. Możemy nim też opisać małe odstępy czasowe. Jak zapisać je poprawnie? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź i wyjaśnienia na temat poprawnego zapisu znajdziecie w treści poniższego tekstu.

Niedaleko czy niedaleko? Poprawna forma

Poprawna jest tylko forma niedaleko.

Niedaleko czy nie daleko? Poprawna forma

Poprawną formę stanowi wyłącznie niedaleko. To jedno słowo. Niedaleko jest połączeniem partykuły "nie" z przysłówkiem daleko. Zgodnie z zasadą obowiązującą w języku polskim, takie konstrukcje, w których przysłówek występuje w stopniu równym, zawsze będzie on zapisywany łącznie z partykułą.

Niedaleko czy nie daleko? Przykłady zdań

  • To niedaleko, możemy tam iść pieszo.
  • Jestem już niedaleko. Za chwilę u Ciebie będę.

Niedaleko czy nie daleko? Przykład z literatury

Na drugi dzień, kiedy statek znajdował się już na pełnym morzu, zerwała się nagle burza. Wszystkie statki płynące niedaleko od nich posuwały się spokojnie naprzód. Burza ich nie tknęła. Tylko statkiem, na którym płynął Jonasz burza miotała na wszystkie strony. Statkowi groziło zatonięcie.

Autor nieznany, Agady talmudyczne

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.