Odpowiedź czy odpowieć? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
W języku polskim czasem bywa tak, że inaczej dane słowo mówimy, a inaczej je zapisujemy. Czy dotyczy to również wyrazu, który jest tematem tego poradnika? Odpowiedź czy odpowieć? Która z tych form jest prawidłowa? Możecie się tego dowiedzieć z treści poniższego tekstu. Tam znajdziecie potrzebne wyjaśnienia.
Odpowiedź czy odpowieć? Poprawna forma
Dwuznak ‘dź’ czy może spółgłoska ‘ć’? Który zapis jest tym właściwym? Poprawnym zapisem jest odpowiedź, a zatem gdy chcemy bezbłędnie zapisać ów rzeczownik, powinniśmy wybrać dwuznak ‘dź’.
Błędny zapis w formie ‘odpowieć’ wynika z tego w jaki sposób wymawiamy rzeczownik odpowiedź. Otóż głoski dźwięczne, takie jak na przykład ‘dź’, na końcu wyrazu tracą swoją dźwięczność i stają się bezdźwięczne. Dochodzi tu zatem do tak zwanego fonetycznego ubezdźwięcznienia.
Poprawnej formy, czyli odpowiedź możemy nauczyć się gdy będziemy pamiętać, że głoska ‘dź’ pojawia się w tym czasowniku, ponieważ posiada on kilka wyrazów pokrewnych, w których występuje dźwięczne dz, takie jak: odpowiedzi, odpowiedzieć.
Przy zapamiętywaniu prawidłowej formy możemy wspomóc się także etymologią słowa odpowiedź. Pochodzi on bowiem od prasłowiańskiego *otpovědь
Odpowiedź czy odpowieć? Już wiadomo!
-
- Odpowiedź to inaczej reakcja słowna na czyjeś pytanie lub prośbę.
- Każdy uczeń wie, że odpowiedź może być ustna lub pisemna. Jest to określenie wypowiedzi wspomnianego ucznia na temat zadany przez nauczyciela, mająca na celu sprawdzenie zdobytej wiedzy.
- Reakcja na jakąś sytuację albo działanie, będąca określonym zachowaniem to również odpowiedź. W tym znaczeniu możemy użyć tego określenia w kontekście medycznym, na przykład odpowiedź organizmu na dany lek.
- Rozwiązanie jakiegoś problemu to także odpowiedź.
Odpowiedź czy odpowieć? Przykłady zdań
- W tym teleturnieju za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy wygrywają konkretną sumę pieniędzy.
- Zastanawiam się dlaczego zawsze muszę tak długo czekać na twoją odpowiedź. Dlaczego zawsze tak z tym zwlekasz?
- Odpowiedź przy tablicy sprawdza co uczniowie zapamiętali z ostatniej lekcji.
- Odpowiedź immunologiczna organizmu to inaczej reakcja odpornościowa.
Odpowiedź czy odpowieć? Przykład z literatury
Z nadejściem nocy burza wzmogła się jeszcze. John Bunsby, widząc ogarniającą morze ciemność, zaniepokoił się mocno. Zastanawiał się, czy nie czas przerwać żeglugę. Poradziwszy się swej załogi, zwrócił się następnie do pana Fogga i rzekł:
— Sądzę, wielmożny panie, że dobrze byłoby zawinąć do któregoś z portów na wybrzeżu.
— Ja też tak myślę — odparł pan Fogg.
— A — rzekł sternik. — A więc do którego?
— Ja znam tylko jeden — odparł pan Fogg.
— A jest nim?…
— Szanghaj.
Sternik nie pojął w pierwszej chwili, co miała znaczyć ta odpowiedź, lecz namyśliwszy się, wykrzyknął:
— A więc dobrze, wielmożny pan ma słuszność. Do Szanghaju!
Jules Gabriel Verne, W osiemdziesiąt dni dookoła świata