fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poprawny zapis ogólnopolskiego dyktanda z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich nauczycieli. Jak nietrudno zauważyć, nauczyciele to osoby, które – zwłaszcza na etapie szkolnej edukacji – towarzyszą nam niemal codziennie. Warto doceniać ich ciężką pracę, wysiłek, jaki podejmują na co dzień, i pamiętać o tym, że to oni przede wszystkim kształtują charakter i wyobraźnię młodych ludzi. Z okazji tego święta serwis Polszczyzna.pl przygotował ogólnopolskie dyktando i zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie uczniów i nauczycieli, do wzięcia w nim udziału. W tym artykule możecie sprawdzić, jak Wam poszło. Znajdziecie tu poprawny zapis dyktanda.

Dyktando z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzień Nauczyciela. Polszczyzna.pl

Uwaga: Niektóre wyrazy lub całe frazy można zapisać na dwa sposoby i oba są poprawne, dlatego w poniższym tekście formy wariantywne są zapisane z ukośnikiem.

Kliknij, by sprawdzić rozwiązanie dyktanda!

Bezbrzeżnie nieprawdopodobny Dzień Edukacji Narodowej

Dokądże zmierza dziś ta ciżba? W dłoniach dzierżą wiązanki, pakunki i suweniry. Cóż to za harce się tu odbywają, jakież to figle-migle? Podejdźże bliżej i sprawdź, dokąd tak truchtają wąską strużką.

Oto przodem podąża uroczy ośmioipółletni gołowąs z wiechciem jasnozłotych nachyłków okółkowych. Tuż za nim z niespotykaną chyżością kroczy mały zuch, trzymając w objęciach doniczkę z rachityczną łodygą diffenbachii / dieffenbachii. Obok spieszy wpółżywa z emocji dziewuszka z fotografią ze szkolnych wojaży. Na zdjęciu pośród połaci wierzbówki kiprzycy grupa uczniów otacza odprężonego nauczyciela. Kolejny młody dżentelmen / gentleman z laurką przyoblekł się dziś w tużurek. Skądże on ten żakiecik wytargał? Chyba od ćwierćwiecza spoczywał w kufrze! Inny fąfel w darze niesie własnoręcznie przygotowane ekslibrisy oraz komplet złożony z chalcedonowej kolii i broszki w kształcie ważki. Następny wręcza niepowtarzalny bukiet złożony z pierzastego krzaku pęcherznicy kalinolistnej z rodziny różowatych. Tymczasem międzygminny zespół Czarna Przemsza / Międzygminny Zespół „Czarna Przemsza” przedstawia melorecytację o chwalebnych czynach nauczycielskich. Reprezentanci stolarzy i tapicerów przywlekli w okamgnieniu szezlong obity higroskopijną tkaniną w esy-floresy. Myśliwi krzyczą: „Darzbór!”, harcmistrzowie: „Czuj duch!”, a górnicy: „Szczęść Boże!”. Potężny korowód rozzuchwalonej młodzieży niesie w darze bezcenne nagranie z koncertu Metalliki w polipropylenowej okładce wraz z plastikowym hula-hoopem / hula-hopem.

Rośnie wokół nauczyciela częstokół z prezentów. Piętrzą się archiwalne roczniki „Przeglądu Historyczno-Oświatowego”, a obok archaiczne przybory do kolażu i kaligrafii, w tym sążnisty spiżowy kątomierz. Fruwają wokół na wietrze e-maile wydrukowane w CMYK-u na papierze offsetowym i stronice z rękopisu w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Tuż-tuż po prawej drży podręcznik kamuflażu, po lewej w ramce pręży się siedmiobarwny nadmorski pejzaż i przeraża wypchane truchło kszyka. Nauczyciel patrzy na nie trwożliwie i chybaby wolał co nieco spokoju. Zległby na szezlongu, co chwila z tęsknotą ku niemu spoziera. Czy jego pięćdziesięcioipółmetrowe mieszkanko pomieści tę quasi-dżunglę i wypiętrzenia złożone z darów?

Skądinąd nadciągają ludzie z transparentem „Nauczyciel wszech czasów”. Na żywo długobrody kawalarz konstruuje witraż z konterfektem herosa. Hip-hopowcy / Hiphopowcy na kładce wycinają hołubce niczym breakdancerzy. Tempo narasta, czas na clou tej imprezy! Oto znienacka wyskakuje niczym filip z konopi radża z kluczykami do rolls-royce’a z silnikiem hybrydowym, który ponoć nie rzęzi. Tu już nauczyciel oczy przeciera ze zdumienia. Toż to nie do wiary! Przecież Rolls-Royce nie ma w ofercie takiego modelu!

Tutaj znajdziecie zapis wideo z tekstem dyktanda odczytanym przez lektora: Ogólnopolskie dyktando z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

A pod tym adresem znajduje się dyktando w wersji elektronicznej do samodzielnego wypełnienia: Wersja elektroniczna do samodzielnego wypełnienia.

Jeśli ktoś z Was zechce się podzielić naszym dyktandem, oczywiście jest taka możliwość – warunkiem koniecznym jest podanie źródła, tj. dodanie linku prowadzącego do artykułu z dyktandem.

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej, specjalistka ds. contentu i storytellingu. Czyta zawsze i wszędzie, pisze blog i co nieco do szuflady. W czasie wolnym wędruje po górach i uczy się języka czeskiego.

X