fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

on line, on-line czy online? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Obecność wyrażeń pochodzących z języka angielskiego nie dziwi już nikogo. Stosowane są w wielu różnych dziedzinach, głównie tych dotyczących nowoczesnych technologii. Ponieważ są one obcego pochodzenia, sprawia to pewien problem, który dotyczy och poprawnej pisowni. Którą formę wybrać aby nie popełnić błędu, on line, on-line czy online? Odpowiedź w poniższym tekście poradnikowym.

on line, on-line czy online? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawne formy to online oraz on-line

on line, on-line czy online? Poprawna forma

Rozwój technologii sprawił, że mamy choćby powszechny dostęp do Internetu. To niewątpliwe dobrodziejstwo. Dziś przez Internet możemy nie tylko mieć dostęp do wszystkich informacji, które nas interesują, lecz także kontaktować się dosłownie ze wszystkimi osobami, niezależnie od tego gdzie przebywają, a nawet robić zakupy. Zachodzi też  pytanie, jak poprawnie zapisać określenie czynności dokonywanych za pośrednictwem sieci internetowej?

Na początek o formie błędnej. Niepoprawny jest wariant  z pisownią rozdzielną, czyli on line.

W języku polskim dopuszczalne są zatem zapisy: online jako jeden wyraz oraz on-line pisane z łącznikiem. Mamy więc tutaj dowolność wyboru. Należy przy tym pamiętać, że mimo tego, że poprawne są obie formy, trzeba zachować konsekwencję w danym tekście. Jeżeli zdecydujemy się jedną z tych dwóch form, w całej treści powinniśmy używać tylko tej, którą napisaliśmy jako pierwszą.

on line, on-line czy online? Przykłady zdań

  • W okresie pandemii COVID-19 szkolne zajęcia lekcyjne odbywały się w trybie onlie.
  • Moja siostra lubi robić zakupy on-line.
  • Transmisję z meczu można obejrzeć zarówno w telewizji jak i online na stornie internetowej.
  • Media społecznościowe pozawalają komunikować się z innymi on-line.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X