fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Haczyk czy chaczyk? Która forma jest poprawna?

Tytułowy wyraz ma w języku polskim zarówno znaczenie dosłowne jak i przenośne. Ale o tym później. Najpierw do wyjaśnienia pozostaje kwestia czy to słowo zapisać przez h czy ch. Która z tych form jest poprawna? Haczyk czy chaczyk? Odpowiedź poniżej.

Haczyk czy chaczyk? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma haczyk.

Haczyk czy chaczyk? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Którą formę wybrać?

Poprawną formą jest zapis z użyciem h, czyli haczyk. Dlaczego właśnie ten wariant jest uznawany za prawidłowy?

Ma to związek z etymologią wyrazu hak od którego haczyk jest zdrobnieniem. Wyraz hak pochodzi z języka niemieckiego, a więc jest to tak zwany germanizm. Wywodzi się od Haken. Zasady gramatyki i ortografii języka polskiego mówią, że wyrazy obcego pochodzenia powinny być zapisywane jak najbliżej pisowni oryginalnej.

Haczyk to przede wszystkim mały metalowy pręt, czyli zakrzywiony z jednej strony kawałek metalu lub plastiku, który służy do zawieszania na nim czegoś lub jest używany do zamykania drzwi, okna.

Wędkarze wiedzą, że dzięki haczykowi mogą łowić ryby, ponieważ jest to przymocowany na końcu wędki zakrzywiony drut służący do łowienia ryb.

Gdy mówimy o haczyku w znaczeniu potocznym mamy na myśli podchwytliwe pytanie lub jakiś istotny szczegół wprowadzający w błąd. Przeoczenie tego szczegółu powoduje błędną interpretację, w związku z tym wynikają z tego dalsze nieprzyjemne skutki.

Również w znaczeniu przenośnym haczykiem nazywamy coś co ma przekonać wiele osób do akceptacji danej propozycji lub innej oferty.

Sklep Nadwyraz.com

Haczyk czy chaczyk? Przykłady zdań

  • Po kąpieli powiesiła ręcznik na haczyku w łazience.
  • Odnoszę wrażenie, że w tej ofercie jest jakiś haczyk.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.