Stamtąd czy z tamtąd? Która forma jest poprawna?
Czy mieliście świadomość, jak wiele wersji zapisu tego słowa można znaleźć w internecie (choć nie tylko tam, niestety)? W głowach nam się to nie mieści, dlatego nie będziemy się nimi z Wami dzielić. W zamian oferujemy lekturę dotyczącą wyłącznie poprawnej formy. Jak ona wygląda? Stamtąd czy z tamtąd? Dlaczego piszemy tak, a nie inaczej? Jak to zapamiętać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Stamtąd czy z tamtąd?
Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest oczywista. Jednak na co dzień możemy spotkać błędną formę zapisu tego wyrazu. Która z wersji, stamtąd czy z tamtąd, jest poprawna? A może obie są dobre?
Stamtąd czy z tamtąd? Która forma jest poprawna?
Poprawna forma jest tylko jedna – stamtąd.
Czym jest stamtąd?
Stamtąd jest zaimkiem określającym miejsce oddalone od osoby mówiącej. Znaczy tyle co z tamtego miejsca, z tamtej lokalizacji, na przykład:
Wystaje mu stamtąd tylko głowa;
Po kilku latach uciekła stamtąd do ukochanego Berlina;
Sięgnęła do szafki i wyjęła stamtąd hebanowe pudełko;
Wialiśmy stamtąd, aż się kurzyło.
Stamtąd, a może z tamtąd? Skąd się wziął błąd?
Przyczyny mogą być dwie.
Po pierwsze, wątpliwości co do zapisu wynikają z naszej skłonności do szukania logiki (co jest bardzo cenne, ale niekiedy niestety zamiast pomóc – szkodzi). Skoro przyjeżdżamy z wakacji, z Peru, z wycieczki po górach, to wydawać by się mogło, że w rezultacie forma stamtąd nie będzie odpowiednia. Dlaczego zatem jest? Cóż, kwestie takiego zapisu są związane z historią rozwoju naszego języka. Tendencja w polszczyźnie jest taka, aby była możliwie jak najbardziej uproszczona.
Nam pozostaje „tylko” zapamiętać poprawną pisownię, wszelkie zasady oraz wyjątki. Pomocne w tym zawsze będzie szukanie analogicznych lub podobnych przykładów, jakimi w tym przypadku są: skąd (pytamy: Skąd?, odpowiadamy: Stamtąd!), skądinąd czy stąd. W przeszłości poruszaliśmy już podobny problem: Stąd czy z tąd? Czy wiesz, jak zapisać ten wyraz?.
Drugą przyczyną może być kwestia wymowy i próba udźwięcznienia bezdźwięcznej głoski s, przez co tworzy się coś na kształt z. Nie sugerujmy się tym jednak! Bardzo często wymowa nie jest kluczem do zapamiętania poprawnej pisowni.
Stamtąd czy z tamtąd? Przykłady
Aby utrwalić poprawny zapis, poniżej podaliśmy kilka przykładów z zapisem formy stamtąd.
Nie wyjdzie stamtąd, mówię wam – powiedział pryszczaty, z przekonaniem kiwając głową. – Już godzina i ćwierć, jak tam wlazł. Już po nim.
Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia
Po chwili dobiegł nas stamtąd krzyk przerażenia i bólu.
Jan Józef Szczepański, Polska jesień
Nie miał odwagi spojrzeć poza krąg własnego rewiru – wiedział, że tam jest dużo ludzi, że stamtąd wyzierają oczy złe, zachłanne, proszące, rozkazujące, łypiące białkami.
Henryk Worcell, Zaklęte rewiry