fbpx

Opończa – co to jest? Definicja słowa i przykłady użycia

Współcześnie trudno usłyszeć o takim słowie jak opończa. Czym jest opończa? Tego dowiecie się z lektury poniższego tekstu, znajdziecie w nim definicję omawianego słowa.

Opończa co to jest? znaczy definicja znaczenie pisownia słownik Polszczyzna.pl

Opończa – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Opończa to nazwa ubrania. W naszych garderobach zapewne na próżno szukać opończy. Dlaczego? Opończę noszono w dawnych czasach, co możecie na przykład kojarzyć z różnych filmów kostiumowych. Czym więc jest opończa? To rodzaj peleryny, szerokiego płaszcza z kapturem, pozbawionego rękawów. Opończę noszono zazwyczaj jako strój podróżny.

Na obrazach przedstawiających personifikację śmierci jej postać najczęściej jest ubrana właśnie w opończę – czarny płaszcz z kapturem.


Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa opończa w literaturze

Panna Rottenmeier siedziała wyprostowana przy stoliku i haftowała. Z jej ramion spływała tajemnicza opończa, coś w rodzaju fałdzistej peleryny, co nadawało jej postaci niezwykłą powagę, którą podnosiła jeszcze fryzura, podobna do wysokiej kopuły.

Johanna Spyri, Heidi

— Ten rycerz — rzekł Don Kichot — był także z owych chrześcijan przygód szukających i zdaje mi się, że hojność przeważała w nim nad walecznością, jak możesz rozumieć, Sancho, po tym posągu, gdzie oddaje połowę opończy biednemu. Musiało to być w zimie, bo zapewne latem byłby mu dał całą opończę, miarkując po litościwym jego sercu.

Miguel de Cervantes Saavedra, Don Kichot z La Manchy

— Śpisz?… — mruknął Zagłoba. — Czekajże, zdejmę ci ten żelazny garnek z głowy, bo ci niewygodnie. Opończa dusi cię pod szyją, jeszcze by cię krew zalała. Co bym był za krewniak, żebym cię nie miał ratować.

 

Henryk Sienkiewicz, Potop

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X