fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Opończa – co to jest? Definicja słowa i przykłady użycia

Współcześnie trudno usłyszeć o takim słowie jak opończa. Czym jest opończa? Tego dowiecie się z lektury poniższego tekstu, znajdziecie w nim definicję omawianego słowa.

Opończa co to jest? znaczy definicja znaczenie pisownia słownik Polszczyzna.pl

Opończa – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Opończa to nazwa ubrania. W naszych garderobach zapewne na próżno szukać opończy. Dlaczego? Opończę noszono w dawnych czasach, co możecie na przykład kojarzyć z różnych filmów kostiumowych. Czym więc jest opończa? To rodzaj peleryny, szerokiego płaszcza z kapturem, pozbawionego rękawów. Opończę noszono zazwyczaj jako strój podróżny.

Na obrazach przedstawiających personifikację śmierci jej postać najczęściej jest ubrana właśnie w opończę – czarny płaszcz z kapturem.


Przykłady użycia słowa opończa w literaturze

Panna Rottenmeier siedziała wyprostowana przy stoliku i haftowała. Z jej ramion spływała tajemnicza opończa, coś w rodzaju fałdzistej peleryny, co nadawało jej postaci niezwykłą powagę, którą podnosiła jeszcze fryzura, podobna do wysokiej kopuły.

Johanna Spyri, Heidi

— Ten rycerz — rzekł Don Kichot — był także z owych chrześcijan przygód szukających i zdaje mi się, że hojność przeważała w nim nad walecznością, jak możesz rozumieć, Sancho, po tym posągu, gdzie oddaje połowę opończy biednemu. Musiało to być w zimie, bo zapewne latem byłby mu dał całą opończę, miarkując po litościwym jego sercu.

Miguel de Cervantes Saavedra, Don Kichot z La Manchy

Sklep Nadwyraz.com

— Śpisz?… — mruknął Zagłoba. — Czekajże, zdejmę ci ten żelazny garnek z głowy, bo ci niewygodnie. Opończa dusi cię pod szyją, jeszcze by cię krew zalała. Co bym był za krewniak, żebym cię nie miał ratować.

 

Henryk Sienkiewicz, Potop

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.