fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Oportunista – definicja i przykłady użycia

Z pewnością nie raz spotkaliście się ze słowem oportunista. Jak się okazuje, przysparza ono trudności, ponieważ bardzo często jest zwyczajnie źle rozumiane. Chcielibyśmy raz na zawsze wyjaśnić tę nieścisłość, dlatego zachęcamy Was do lektury naszego artykułu. Dowiecie się z niego wszystkiego, co oportunisty dotyczy i, co najważniejsze, poznacie poprawną definicję tego słowa.

Oportunista kto to jest kim jest słownik definicja znaczenie słowa przykłady użycia synonim inaczej oportunizm oportnista Polszczyzna.pl

Oportunista – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Oportunista – ktoś, kto stawia opór?

Wydawać by się mogło, że oportunista to… człowiek, który stawia opór, który się czemuś lub komuś sprzeciwia, prawda? Taki wniosek można by wysnuć, patrząc na samą tylko budowę wyrazu. Skojarzenie z wyrazem opór nasuwa się tu samo, jednakże jest to skojarzenie błędne. Oportunista to zupełnie ktoś inny! Ba! Rzeklibyśmy nawet, że to ktoś stojący po drugiej stronie barykady. Kto zatem jest oportunistą?

Kto to jest oportunista? Definicja słowa

 1. Oportunista to człowiek, który nie kierując się w życiu żadnymi stałymi zasadami, dla osiągnięcia własnych, doraźnych korzyści dostosowuje swoje zachowanie i postępowanie do okoliczności i sytuacji, wybierając to, co w danym momencie jest dla niego bezpieczne i zwyczajnie lepsze.

Przykłady z życia:

Jeśli to akceptacja tłumu i poklask, a nie twoje przekonania, są dla ciebie motorem do zrobienia danej rzeczy, to jesteś oportunistą.

W czasach PRL-u wielu ludzi, tylko dla osiągnięcia własnych korzyści, było w stanie donieść na swoich współpracowników, przyjaciół czy nawet członków rodziny. Jest to typowy przykład postawy oportunistycznej.

Wyrazy bliskoznaczne i synonimy słowa oportunista

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest oportunista, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

 • konformista,
 • lawirant,
 • kameleon,
 • koniunkturalista.

Popularne połączenia słowa oportunista

 • być oportunistą,
 • oportunista i karierowicz,
 • zachowanie oportunistyczne,
 • postawa oportunistyczna.

Wyrazy pokrewne

 • oportunizm,
 • oportunistka
 • oportunistyczny,
 • oportunistycznie,
 • oportunistyczność.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Z czym można skojarzyć oportunistę?

Zastanawialiśmy się przez chwilę, jak najlepiej pomóc Wam w zapamiętaniu definicji omawianego w tym artykule słowa. Skojarzenie przyszło dosyć szybko i być może będzie dla niektórych zaskoczeniem, bo jak to – promujemy tutaj inny język?! Ależ tak! Języki ogólnie są fascynujące, a znajdowanie między nimi koneksji – nawet jeszcze bardziej. Wydaje nam się, że najlepszym sposobem na to, by zapamiętać, że oportunista to człowiek szukający okazji czy korzyści, będzie odniesienie się do języka angielskiego i słowa opportunity, które oznacza właśnie okazję, szansę, sposobność. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam to zapamiętanie.

Przykłady użycia słowa oportunista w literaturze

Miała na imię Ewa, a imię to miało być dla mnie objawieniem nowego życia. Jak to właściwie było? Jak było na początku, a już nie teraz i nie na wieki? Widocznie ewangeliczne ziarno rzucone przez Marka wydało plon. Niby niechętny, niby oportunista, pracoholik, a przecież pewnego dnia zalogowałem się w sieciowej księdze „Genesis”. Tak – tu, ale i na tysiącach istniejących obocznie portali rozsiadła się hydra chuci. Uważa, naiwny wędrowcze: gdy raz wstąpisz na wirtualne ścieżki zmysłów, z sercem otwartym, niezabezpieczonym antywirusowymi zastawkami, nawet wylogowany – możesz nie być już tym samym człowiekiem.

Maciej Dęboróg- Bylczyński, Kolej na los

Zostałem wykorzystany i porzucony, niczym jednorazowa chusteczka do nosa. Wiedział, że to nieprawda. Że to on sam wykorzystywał i oszukiwał; i siebie, i wszystkich. Oportunista ze mnie, konformista i łgarz – zaczął łajać się w myślach. Ale takim podobno żyje się łatwiej. A na koniec przecież i tak każdy zdycha. Nieważne – czy szubrawiec, czy ksiądz.

Andrzej Kwietniewski, Blondynka z miasta Łodzi

Przykłady użycia słowa oportunista w prasie

Piłsudski, w młodości socjalista, chyba najtrafniej określił Lenina. Nie był to – według Piłsudskiego – żaden socjalista, żaden ideowiec. Był to zwykły oportunista. Piłsudski używał tego epitetu w starym, klasycznym rozumieniu – oportunista to wyznawca bogini szczęśliwego przypadku Oportunitas, czyli szukający szczęśliwej okazji. Lenin umiał wykorzystać każdą sposobność, każdą sprzyjającą okoliczność, dla władzy potrafił wyrzec się wszelkiej idei.
Cała ideologia komunistyczna była miałka intelektualnie.

Leon Bójko, 75 lat po rewolucji, „Gazeta Wyborcza” 1992

Sklep Nadwyraz.com

Odmiana słowa oportunista

liczba pojedyncza
M. oportunista
D. oportunisty
C. oportuniście
B. oportunistę
N. oportunistą
Ms. oportuniście
W.   oportunisto
liczba mnoga
M. oportuniści
D. oportunistów
C. oportunistom
B. oportunistów
N. oportunistami
Ms. oportunistach
W.   oportuniści

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X