fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W poprzek czy wpoprzek? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Tytułowe wyrażenie przyimkowe, które jest tematem tego tekstu poradnikowego odnosi się między innymi do pozycji w jakiej coś lub ktoś się znajduje. Ale niejednokrotnie używamy też go w sensie potocznym. Jednak kluczowym pytaniem jest nie to, co ów zwrot oznacza, a to w jaki sposób prawidłowo go zapisać. W poprzek czy wpoprzek? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź i wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

W poprzek czy wpoprzek? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma w poprzek.

W poprzek czy wpoprzek? Poprawna forma

Poprawnym zapisem omawianego wyrażenia jest oczywiście w poprzek. Jak można sklasyfikować w poprzek? Należy ono do wyrażeń przyimkowych, które jak wiemy, są połączeniem przyimka z takimi częściami mowy jak: rzeczowniki, przysłówki, liczebniki oraz zaimki. Chcąc być w zgodzie z obowiązującymi zasadami ortografii języka polskiego, każde wyrażenie przyimkowe zapisujemy rozdzielnie. To samo dotyczy wyrażenia w poprzek.

W poprzek - znaczenie przyimka

Stosując w naszej wypowiedzi frazę w poprzek, możemy w ten sposób wyrazić to, że coś lub ktoś znajduje się lub też porusza prostopadle do długości czegoś, na przykład jakiegoś obiektu.

Niekiedy mówimy również, że ktoś lub coś staje w poprzek naszym interesom, marzeniom, oczekiwaniom, planom, zamierzeniom, zamiarom, pragnieniom. Określamy w ten sposób taką sytuację, w której ktoś lub coś przeszkadza w realizacji naszego lub czyjegoś celu lub utrudnia spełnienie się tego, czego chcemy.

Przenośnie, w poprzek może oznaczać również coś, co w znacznym stopniu odbiega od ogólnie przyjętego, wiodącego nurtu albo powszechnie uznawanej interpretacji.

Synonimami tego wyrażenia są: na wskroś, na krzyż, przez, poprzez, wszerz, poprzecznie.

Sklep Nadwyraz.com

W poprzek czy wpoprzek? Przykłady zdań

  • W poprzek jeziora stoją dwa pomosty.
  • Mam wrażenie, że niesprzyjające okoliczności i niektórzy ludzie, ciągle jak na złość, stają w poprzek moim planom i marzeniom.
  • Ostatnio na naszym osiedlu ktoś zaparkował samochód w poprzek chodnika, więc nie można było swobodnie przejść.
  • Flagi Francji i Włoch to prostokąty, które są podzielone w poprzek na trzy równe pasy.
  • Mięso wołowe zawsze kroimy w poprzek włókien. Dzięki temu będzie miękkie i zachowa swoją soczystość.

W poprzek czy wpoprzek? Przykład z literatury

Nel zachwycona była pomysłem i oświadczyła, że z mądrością Stasia nawet King nie może się porównać. Była też zupełnie pewna, że mnóstwo latawców doleci nawet do tatusiów — i obiecywała kleić je od rana do wieczora. Radość jej była tak wielka, że Staś w obawie, by nie dostała gorączki, musiał hamować jej zapał.

I odtąd prace, o których mówił Staś, rozpoczęły się na dobre. Kali, któremu kazano nałapać jak najwięcej skaczących ryb, przestał je łowić na wędkę, a natomiast urządził z cienkich bambusów wysoki płot a raczej rodzaj kraty — i zastawę tę przeciągnął w poprzek rzeki. W środku kraty był duży otwór. przez który ryby musiały koniecznie przepływać chcąc dostać się na wolną wodę. Otwór ten zastawiał Kali mocną siecią, uplecioną ze sznurków palmowych; w ten sposób zapewnił sobie obfite codzienne połowy.

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X