fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Paparazzi – kto to jest? Definicja, przykłady użycia

Określenie paparazzi słyszał prawdopodobnie każdy. Ulubione zajęcie paparazzich to śledzenie innych, jednak nie są oni policjantami, choć niekiedy stosują podobne metody pracy. W wielu środowiskach nie są zbyt lubiani, co więcej, czasami ich obecność nie jest zbyt pożądana. Czym zajmują się paparazzi? Skąd to słowo pochodzi? Wiadomości na ten temat znajdziecie w poniższym artykule.

Paparazzi kto to jest? Kim jest? Co to znaczy? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Paparazzi – etymologia słowa

Brzmienie wyrazu paparazzi sugeruje pochodzenie z języka włoskiego. Jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Albowiem paparazzi, a raczej paparazzo pochodzi z filmu Słodkie życie (wł. La dolce vita) w reżyserii Federico Felliniego. Wzięło się od imienia jednej z postaci występujących w tym filmie, którą jest fotograf o imieniu Paparazzo.

Paparazzi – kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

Pochodzenie słowa paparazzi już wiele wyjaśnia w kwestii znaczenia. Jest to fotoreporter, który śledzi prywatne życie znanych osób: aktorów, piosenkarzy, sportowców, polityków oraz wszelkich celebrytów. Podglądając z ukrycia wybrane osoby, robi im zdjęcia w przeróżnych sytuacjach. Paparazzi czekają na taki moment, w którym będą mogli sfotografować sławną osobistość w chwilach prywatności, jak wyjście z rodziną na zakupy, wyjazd na wakacje. 

Jednak najczęściej codzienność paparazzich polega na szukaniu tematów, które wywołają jakiś skandal. Aby zdjęcia paparazzich wzbudziły sensację wśród opinii publicznej, szukają oni okazji, by przyłapać kogoś znanego w takim momencie, w którym ten ktoś nie chciałby być sfotografowany, i natychmiast robią kompromitujące zdjęcia. Takie sytuacje to np. publiczna kłótnia lub bójka, romans, nagość, jazda pod wpływem alkoholu. Paparazzi najczęściej działa na zlecenie plotkarskich gazet i serwisów internetowych.

Określenie to ma zazwyczaj wydźwięk negatywny, ponieważ paparazzi bez pozwolenia wchodzą w prywatne życie sławnych osób. Z tego powodu są też często oskarżani o działanie na granicy prawa. Skutkuje to tym, że znane osoby procesują się z wieloma przedstawicielami tego zawodu.


Paparazzi czy paparazzo?

Można mówić i paparazzi, i paparazzo. W języku polskim jednak najczęściej używa się formy paparazzi – włoskiej formy mianownika liczby mnogiej. 

W polszczyźnie zatem formy paparazzi możemy używać nie tylko w liczbie mnogiej, lecz także w pojedynczej. Tak więc możemy mówić: jeden paparazzi, dwóch paparazzich lub dwóch paparazzi itd.

W języku polskim określenie paparazzi jest jednakowo używane zarówno w stosunku do kobiet, jak i mężczyzn zajmujących się tą profesją. Co ciekawe, w języku angielskim kobieta wykonująca to zajęcie to paparazza.

Paparazzi – połączenia wyrazowe

  • Agresywni, ciekawscy, natarczywi, natrętni, wszechobecni, wszędobylscy, wścibscy paparazzi,
  • paparazzi obserwują, otaczają kogoś, robią, sprzedają zdjęcia, śledzą kogoś.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu paparazzi w prasie

Dla zmylenia natrętnych dziennikarzy i paparazzi opracowano specjalny fortel przy opuszczaniu kliniki: spod szpitala najpierw odjechały puste samochody. Dopiero kiedy tłum się rozszedł, odjechali szczęśliwi rodzice i ich córeczka.

Julia Sands, Caroline: Teraz wiadomo, dlaczego uciekła z Monaco, „Życie na Gorąco”

Amerykańska stacja telewizyjna CBS w specjalnym programie zdecydowała się pokazać fotografie ofiar tragedii w paryskim tunelu siedem lat temu, wykonane przez paparazzich i fotografów policyjnych.

Zarobić na tragedii, „Trybuna Śląska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X