fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pomóż czy pomuż? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pomoc to z definicji coś dobrego. Jest bowiem działaniem podjętym dla dobra innej osoby. Oczywistym jest, że gdy znajdujemy się w jakichś trudnych sytuacjach oczekujemy skutecznej pomocy z każdej możliwej strony i w każdy możliwy sposób. Takiej pomocy, która rozwiąże nasze problemy. W jaki sposób poprawnie zapisać to słowo określające ratunek i udzielenie wsparcia? Z pomocą przychodzi niniejszy artykuł. W nim znajdziecie potrzebne wyjaśnienia.

Pomóż czy pomuż? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana rozdzielnie: pomóż.

Pomóż czy pomuż? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Gdy wymawiamy te głoski brzmią one identycznie. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, pomóż czy pomuż?

Pomóż to tryb rozkazujący utworzony od bezokolicznika pomóc. Czasownik pomóż zawsze zapisujemy jest przez ó.

Wynika to z zasady dotyczącej ortografii języka polskiego, która mówi, że  w sytuacji, w której występuje wymiana ó na a, e, lub o w wyrazach pokrewnych, dane słowo zawsze zapisujemy przy użyciu ó wymiennego. Ponieważ w omawianym przypadku wyrazu pomóż następuje odmiana: pomóż, bo pomoc, czasownik pomóż zapiszemy przez ó.

Czasownik pomóż zapisujemy też przez ż na końcu, ponieważ ż piszemy zawsze, gdy wymienia się ono na: g, z, s, dz, h lub ź w wyrazach pokrewnych.

Sklep Nadwyraz.com

Pomóż czy pomuż? Przykłady zdań

  • Kasiu, proszę, pomóż mi posprzątać w kuchni, sypialni i łazience.
  • Pomóż swojej siostrze odrobić zadanie domowe. Nie wie jak sobie z nim poradzić.
  • Pomóż mi zrobić zakupy.
  • Proszę pomóż mi wybrać prezent dla tej dziewczyny, żeby była z niego zadowolona.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.