fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Materaców czy materacy? O kłopotliwym dopełniaczu słów kilka

Na samo słowo materac robimy się nieco senni, prawda? Chociaż nie, chwilę później czujemy się pobudzeni, bo przez naszą głowę przechodzi dręcząca nas myśl – czy materac w dopełniaczu liczby mnogiej to materaców czy materacy? Dziś, aby zadbać o Wasz spokojny sen, odpowiemy na to pytanie.

Materaców czy materacy poprawna forma pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Materaców czy materacy?

No i? Jaka jest odpowiedź? Chociaż wydawałoby się, że wystarczy prosta reguła, to w tym przypadku takie myślenie może być zgubne. Przede wszystkim dlatego, że sami językoznawcy toczą na ten temat długie dyskusje. W rezultacie jednak powstał swego rodzaju konsensus, a badacze oznajmili, że obie formy można uznać za poprawne. Możemy więc powiedzieć: Nie ma tych materacy oraz Nie ma tych materaców.

Materacy i materaców. Skąd taka decyzja?

Opinie, która forma powinna zostać uznana za poprawną, są rozbieżne. Jedni powołują się na odmianę słowa pałac w dopełniaczu liczby mnogiej, czyli pałaców. Inni zaś uznają, że skoro wariant materacy wszedł na dobre do języka polskiego, to może warto by było ułatwić życie użytkownikom polszczyzny lub osobom, które się jej uczą. Dlatego też językoznawcy postanowili pójść na kompromis i obok poprawnej odmiany materaców znajduje się również odmiana wywodząca się z języka potocznego – materacy.

Jak więc wygląda odmiana słowa materac przez przypadki?

Oto odmiana słowa materac przez przypadki z uwzględnieniem formy materacy.

liczba pojedyncza
M.  materac
D.  materaca
C.  materacowi
B.  materac
N.  materacem
Ms.  materacu
W.  materacu
liczba mnoga
M. materace
D. materaców / materacy
C. materacom
B. materace
N. materacami
Ms. materacach
W. materace

Materac, czyli problematyczne słowo

Odmiana słowa materac w dopełniaczu liczby mnogiej potrafi sprawić problem niejednemu. Jeżeli zastanawialiście się, która forma jest poprawna, i denerwowaliście się, że nie znacie odpowiedzi – nie przejmujcie się. Nie jesteście jedyni, a z tym samym problemem zmagają się sami językoznawcy. Mamy nadzieję, że dzięki nam zagadka została rozwiązana i już nigdy nie będziecie się zastanawiać, która forma jest prawidłowa: materaców czy materacy, bowiem obie są uznawane za poprawne. Natomiast my mimo wszystko zachęcamy do zapamiętania tej pierwszej – materaców.

A czy dla Was to słowo jest kłopotliwe?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.