fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Paramilitarny – co to znaczy? Definicja pojęcia, przykłady

Określenie paramilitarny budzi skojarzenia z wojskowością, a to za sprawą członu militarny. Jednak przedrostek para- te skojarzenia może podawać w wątpliwość. Zajrzyjcie do poniższego tekstu, w którym znajdziecie wszystkie wyjaśnienia.

paramilitarny co to jest wyjaśnienie co to znaczy definicja znaczenie słowa czym jest hasło do krzyżówki wojsko w wojsku synonim słownik Polszczyzna.pl

Pochodzenie słowa paramilitarny, czyli o etymologii

Przymiotnik paramilitarny jest słowem pochodzenia grecko-łacińskiego. Przedrostek para- pochodzi z greki, oznacza ‘obok’, ‘poza’, wyraża nikłe podobieństwo do tego, co jest określane drugą częścią złożenia. Militarny pochodzi z łaciny (militaris – ‘wojskowy’) i oczywiście oznacza coś związanego z wojskiem.

Paramilitarny – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Teraz znaczenie tego słowa staje się oczywiste. Paramilitarny oznacza coś, co jest zorganizowane na wzór wojskowy, ale w żaden sposób nie jest częścią armii. Organizacje paramilitarne można podzielić na dwa rodzaje:

1rządowe, do których zaliczają się między innymi Straż Graniczna i Policja,

2pozarządowe, czyli na przykład grupy rekonstrukcyjne oraz Związek Harcerstwa Polskiego.


Wyrazy pokrewne

  • Paramilitarnie,
  • paramilitarna,
  • paramilitarne,
  • paramilitarność.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa paramilitarny 

Sport łuczniczy dopiero od 1972 r., od olimpiady w Monachium, wszedł na stałe do olimpijskiej rodziny. Wcześniej ta dyscyplina sportowa nie była doceniana przez władze MKOl. Uważano ją za sport paramilitarny, zbyt „dziki” i za mało popularny wśród społeczności światowej. Była to opinia zaskakująca, ponieważ już od wieków łucznictwo uprawiane było w formie sportowej przez wiele milionów mieszkańców Chin i Japonii, a i w Europie zyskiwało coraz większą rzeszę zwolenników.

Michał Strzelecki, Celne oko, pewna ręka i olimpijski spokój, „Express Ilustrowany”

We wschodniej Galicji działają związane z Narodową Demokracją Drużyny Bartoszowe. Oficjalnie organizacje mają charakter sportowy i paramilitarny, ale przygotowują się do udziału w powstaniu na terenie Kongresówki. Od około 1906 roku Józef Piłsudski proponuje austriackiemu wywiadowi współdziałanie w akcji przeciw Rosji.

Paweł Wroński, CUD ROKU 1918, „Gazeta Wyborcza”

Jeszcze przed II wojną światową budynek stał się własnością organizacji paramilitarnej kolejarzy, a po wojnie mieścił się tu najpierw dom wczasowy PKP, potem pensjonat FWP, a następnie przez wiele lat Państwowy Dom Dziecka, co znacznie przyczyniło się do dewastacji zabytkowego budynku.

Maciej Pinkwart, Zakopane i Tatry: przewodnik

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.