fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Różdżka czy różczka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Tytułowe słowo jest dość kłopotliwe jeśli chodzi o prawidłową pisownię. Na szkolnym dyktandzie pewnie nie jedna osoba popełniła błąd przy jego zapisie. Można się w nim pomylić wybierając między u i ó, rz i ż oraz cz i .  Jeżeli źle je zapiszemy możemy zrobić aż trzy błędy ortograficzne w jednym słowie. Jak prawidłowo zapisać ten wyraz aby nie zawierał żadnego błędu? Różdżka czy różczka? Odpowiedź poniżej.

Różdżka czy różczka? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma różdżka.

Różdżka czy różczka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Prawidłowy zapis tego rzeczownika to różdżka. Dlaczego w taki sposób? Otóż w języku polskim istnieje zasada, zgodnie z którą, spółgłoskę ż zawsze zapisujemy wtedy, gdy w innej formie tego samego słowa lub w wyrazie pokrewnym, wymienia się ono na g. W przypadku rzeczownika omawianego w tym poradniku, zachodzi wymiana ż:g (różdżka, bo rózga).

Czym jest różdżka? W polszczyźnie jest kilka znaczeń.

Różdżkę przede wszystkim kojarzymy jako pałeczkę, której czarodzieje, wróżki i inne postacie związane z magią, używają do czynności magicznych.

Różdżką określa się też rozwidlony pręt zakończony widełkami używany do wykrywania źródeł wody lub minerałów oraz rzeczy i zjawisk uznanych za jakieś źródło promieniowania.

Gdy mówimy o różdżce możemy również w ten sposób nazwać cienką gałązkę krzewu lub drzewa pozbawioną liści.

Synonimy różdżki to rózeczka, rózga, witka, gałązka, pręt, badyl.

UWAGA! Choć jedynym prawidłowym zapisem jest różdżka, należy mieć na uwadze to, że forma Różczka jest poprawna w jednym przypadku. Jest to nazwisko jednej z polskich aktorek, którą jest Magdalena Różczka.

Różdżka czy różczka? Przykłady zdań

  • W bajkach czarodziejki używają różdżki do swoich czarów.
  • W komplecie stroju wróżki była sukienka, różdżka i spiczasta czapka.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X