fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pokój czy pokuj? Jak poprawnie to zapisać?

Wszyscy wiemy, że tytułowego rzeczownika możemy używać w różnych znaczeniach. Określamy nim zarówno rodzaj pomieszczenia, jak i szeroko pojęty brak konfliktów. Jednak zapis tego słowa nastręcza pewnych trudności. Którą samogłoskę wybrać, jeżeli nie chcemy zrobić błędu ortograficznego? Pokój czy pokuj? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Pokój czy pokuj? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pokój.

Pokój czy pokuj? Poprawna forma

Rzeczownik pokój poprawnie zapisujemy wyłącznie przez ó.  Tłumaczy nam to zasada ortografii języka polskiego, zgodnie z którą samogłoskę ó zapisujemy zawsze wtedy, gdy w wyrazach pokrewnych wymienia się ona na  a, e lub o. W omawianym tutaj przypadku dochodzi do wymiany pokój-pokoju.

Pokój czy pokuj? Teraz już to wiesz!

Pokój to w języku polskim pojęcie wieloznaczne.

    1. Pokojem nazywamy pojedyncze pomieszczenie, które znajduje się w budynku mieszkalnym, na przykład w hotelu lub mieszkaniu.
    2. W odniesieniu do stosunków międzynarodowych, pokój to stan panujący pomiędzy narodami, świadczący o braku działań wojennego między nimi lub braku konfliktu zbrojnego w jakimś państwie. W tym samym kontekście termin pokój to również porozumienie zawarte przez strony uwikłane w jakiś konflikt, mówiące o obopólnym zaprzestaniu prowadzenia walk wojennych.
    3. W kontekście religijnym pokojem nazywamy ogólną postawę ludzką wyrażającą przychylność i pojednanie.

Słowo pokój od samego początku było związane z ciszą, ukojeniem, odprężeniem, ulgą, odpoczynkiem, łagodnością. Pochodzi z języka prasłowiańskiego od wyrazu *pokojь 'stan spoczynku, odpoczynku, spokój, pokój'. Ten wyraz z kolei był rzeczownikiem odczasownikowym od *počiti 'odpocząć, spocząć'. Określenie pokoju jako pomieszczenia mieszkalnego, rozwinęło się ze znaczenia 'miejsce zażywania spokoju, odpoczynku, spoczynku'.

Pokój czy pokuj? Przykłady zdań

  • Podczas pobytu w Warszawie, zarezerwowałem sobie pokój w hotelu.
  • Co tydzień sprzątam swój pokój.
  • Na każdej mszy świętej przekazujemy sobie znak pojednania, mówiąc „Pokój z tobą”.
  • Gdy studiowałem w Bydgoszczy, to wynajmowałem pokój u bardzo miłej kobiety.

Sklep Nadwyraz.com

Pokój czy pokuj? Przykład z literatury

W tej chwili ważniejsze było znalezienie noclegu, a tu nadarzała się okazja – nie tylko jeden pokój, ale całe wolne piętro, z którego wynieśli się goście. Podany powód – zepsuta klimatyzacja – był dziwaczny. Lub fałszywy. Dlaczego Złotozęby traci zarobek? Ciekawość zwyciężyła z ostrożnością, więc spytałem:

– W czasie fiesty ludzie nagle odmawiają spania w pomieszczeniach bez klimatyzacji? Bardzo dziwne. A na co dzień większość z nich niby jak sypia?

– Nie powiedziałem, że tam nie ma klimatyzacji. Powiedziałem, że zepsuta.

– Na to samo wychodzi, nie?

– Właśnie, że nie, bo ona nie siadła kompletnie, ale tak się dziwnie zepsuła, że zamiast chłodzić, grzeje.

Wojciech Cejrowski, Piechotą do źródeł Orinoko

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.