fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Półka czy pułka? Jak to zapisać? Poprawna forma

Ortografia potrafi sprawiać problemy. O błąd nie trudno. W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak poprawnie zapisać słowo określające ten element szaf oraz regałów, znany wszystkim z naszych domów.

Półka czy pułka?

Półka czy pułka? Poprawna forma

Poprawna pisownia jest tylko jedna. Ten wyraz zapisujemy wyłącznie przez „ó”, czyli półka. Pisownia z „ó” wynika z tradycji – nie istnieje konkretna zasada ortograficzna, która ją uzasadnia. Jednak w zapamiętaniu poprawnego zapisu tego słowa pomóc może reguła o zachodzącej tutaj oboczności ó:o.

Półką nazywamy oddzielny mebel lub też część innego mebla, na przykład szafy czy regału, o kształcie poziomej deski, na której przechowywane są ułożone przedmioty jak ubrania, książki, naczynia, maskotki, zabawki oraz różne inne przedmioty codziennego użytku. To jest oczywiste. Ale nie wszyscy wiedzą, że półką nazywa się także fragment formacji skalnej o kształcie przypominającym półkę meblową.

Półka czy pułka? Przykłady zdań

  • Ustawiłem na półce wszystkie swoje książki.
  • Postaw kubki na półkę w tej szafce.
  • W szafie na ubrania moja siostra nie ma ani jednej wolnej półki.

Półka czy pułka? Przykłady z literatury

Najpierw stwierdziłam, że zarówno w szufladzie, jak i w bieliźniarce tkwią klucze. To mnie bardzo uspokoiło. W bieliźniarce panował idealny porządek. Jaką ona ma cudowną bieliznę! Chociaż każda minuta groziła mi największym niebezpieczeństwem, nie mogłam sobie odmówić przyjemności obejrzenia jej kombinezek. Ach, gdybym miała czas na skopiowanie niektórych! Dwie zwłaszcza były cudowne, z prawdziwymi koronkami. Nocne komplety wspaniałe. Na pewno amerykańskie. Te cuda musiały kosztować majątek. Systematycznie przeszukałam półkę za półką. Nic jednak nie znalazłam.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pamiętnik pani Hanki

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.