Prosiłbym czy prosił bym? Łącznie czy rozłącznie? Która forma jest poprawna?
Prośba to uprzejme zwrócenie się do drugiej osoby w celu wyjednania czegoś. Tak brzmi słownikowa definicja. Prośbę stosujemy wtedy, gdy sami nie umiemy sobie z czymś poradzić. Dobrze jest mieć kogoś, do kogo możemy zwrócić się z prośbą. Ale, jak wtedy to zapisać? Prosiłbym czy prosił bym? Odpowiedź poniżej.
Prosiłbym czy prosił bym? Jak to zapisać? Poprawna forma
Słowo prosiłbym należy zapisywać łącznie. Jest ono połączeniem osobowej formy czasownika prosić z przyrostkiem -bym, odpowiadającym za wyrażenie przypuszczenia, a także za złagodzenie brzmienia poszczególnych słów. Zgodnie z zasadami, które obowiązują w języku polskim, cząstki: -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście, piszemy razem z osobowymi formami czasowników.
Prosiłbym to inaczej proszę lub poproszę. Może występować jako forma przypuszczenia, domniemania jakiegoś działania. Używamy go w sytuacji, w której jedna osoba zwraca się do drugiej o wsparcie, poradę, pomoc.
Końcówka -bym sugeruje, że ten czasownik jest wykorzystywany wyłącznie przez mężczyzn w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Kobiety powiedzą prosiłabym.
Prosiłbym czy prosił bym? Przykłady zdań
- Nie prosiłbym o pomoc w tej sprawie, gdybym sam potrafił ja rozwiązać.
- Prosiłbym, żebyś od razu po szkole przyszła do domu.
- Prosiłbym byście na następna lekcję przygotowały referat.
- Podczas pisania sprawdzianu, prosiłbym was o spokój.