fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Szyji czy szyi? Która forma jest poprawna?

Szyja jest częścią ludzkiego ciała, która łączy głowę z tułowiem. W jej budowie wyróżnia się część przednią, czyli szyję właściwą i część tylną, czyli kark. Kręgi szyjne są pierwszym odcinkiem kręgosłupa. A w jaki sposób poprawnie zapisać odmianę słowa szyja? Szyji czy szyi? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Szyi czy szyji? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma szyi.

Szyji czy szyi? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedynym prawidłowym zapisem jest wariant szyi. Stanowi to odmienioną formę liczby pojedynczej rzeczownika szyja w trzech przypadkach polskiej deklinacji: dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) oraz miejscowniku (o kim? o czym?).

Zapis końcówki słowa szyi jest dla niektórych problematyczny, co skutkuje błędną pisownią w postaci szyji. Błąd ten wynika z sugerowania się wymową. Zgodnie z normą po samogłosce powinno być zapisywane „j”, jednak bez względu na wymowę po literze będącej samogłoską nie zapisujemy połączenia „ji”, lecz samo „i”.

Dla porównania, identycznie jest w przypadku słowa nadzieja. Choć w wymowie słyszymy „nadzieji” to zapisujemy wyłącznie „nadziei”.

Szyji czy szyi? Przykłady zdań

  • Ta modelka ma piękny wisiorek na swojej smukłej szyi.
  • Od jakiegoś czasu ta zawodniczka cierpi na ból szyi, więc udała się do swojej masażystki.
  • Wiele psów nosi na szyi obrożę.
  • Dzięki długiej szyi żyrafy mogą dosięgnąć bardzo wysokich drzew.

Sklep Nadwyraz.com
Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.