fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przecinek przed ale – interpunkcja bez tajemnic!

Pytanie o stawianie przecinka przed spójnikiem ale to jedno z częstszych dotyczących interpunkcji języka polskiego. Wątpliwości mają nawet ci, którzy niemal do perfekcji opanowali sztukę pisania. W końcu każdy z nas odczuwa czasami chwilową pustkę w głowie! W tym artykule przekażemy Wam niezbędne informacje o tym, kiedy należy stawiać przecinek przed ale, abyście zawsze mieli je w pamięci!

Przecinek przed ale – interpunkcja bez tajemnic! - Polszczyzna.pl

Przecinek przed ale

Znaczenie spójnika ale zależy od naszych intencji, a przede wszystkim od treści zdania, w którym występuje. Spójnik ten może wskazywać na kontrast, łączyć wypowiedzenia współrzędne albo równorzędne części zdania. W tych wszystkich przypadkach przed ale stawiamy przecinek, średnik lub myślnik. Przykładami zdań, w których ale pełni wspomniane funkcje, są:

Dużo czasu spędzam na siłowni, ale nie widzę efektów.
Nigdy nie uważał się za elokwentnego, ale zawsze umiał wtrącić swoje trzy grosze.
Sądziłam, że umiem śpiewać, ale jury to zweryfikowało.
Mamy mało czasu, ale musimy wywiązać się z umowy.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Ale, ale!

Ta reguła dotyczy także przypadków, w których spójnik przeciwstawny ale ulega powtórzeniu. Dzieje się tak zwykle w zdaniach zakończonych wykrzyknikiem lub zawierających partykułę wzmiacniającą. To forma powoli wychodząca z użytku, jednak warto o niej pamiętać. Przykładami takich zdań mogą być:

Ale, ale, wracaj tutaj!
Ale, ale, zróbże to!

Ale jako rzeczownik

Wyjątkiem od reguły stawiania przecinka przed ale jest użycie go jako rzeczownika nieodmiennego oznaczającego zastrzeżenie, pewien brak lub kontestację. W takiej sytuacji przed ale nie należy stosować żadnego znaku interpunkcyjnego. Przykładowo:

Ty zawsze musisz mieć jakieś ale.
Ciężko pracujemy nad ich projektem, jednak oni ciągle mają swoje ale.

Przecinek przed ale? Łatwo to zapamiętać!

Wszystko, o czym pisaliśmy, sprowadza się do jednej prostej zasady. Przecinek przed ale stawiamy wtedy, gdy jest spójnikiem, jednak w sytuacji kiedy jest rzeczownikiem – nie. Proste, prawda?

?

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X