fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przecinek przed oraz. Kiedy stawiamy, a kiedy nie?

Zasady stawiania przecinka przed oraz dla wielu z Was mogą wydawać się oczywiste. Spójniki łączne charakteryzują się bowiem całkiem prostą regułą interpunkcyjną. Jednak – jak w większości zasad w języku polskim – także w tym przypadku spodziewać możemy się pewnych odstępstw. A więc jak to w końcu jest z przecinkiem przed oraz? Wyjaśniamy!

Przecinek przed oraz. Kiedy stawiamy, a kiedy nie? - Polszczyzna.pl

Przecinka nie stawiamy, gdy…

Podstawowa zasada nakazuje nie stawiać przecinka przed spójnikami takimi jak oraz, a, i a także tudzież. Dotyczy to sytuacji, w których spójnik łączny występuje na granicy zdań współrzędnie złożonych oraz wtedy, kiedy pojawia się między członami zdania pojedynczego. Przykładami zdań, w których spójnik oraz pełni funkcję łączną, mogą być:

Do schroniska ludzie przywożą nam bezdomne koty oraz psy.
Nie chciałam tego mówić, ale czuję się oszukana oraz zrozpaczona.
Kup mi, proszę, kilo jabłek oraz zadzwoń do Tomka i zapytaj, czy ma ochotę na szarlotkę.
Zjem drugie danie oraz coś na deser.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przecinek przed oraz

Istnieją przypadki, w których przed spójnikiem oraz należy postawić przecinek. Przede wszystkim jest to umiejscowienie tego spójnika w zdaniu znajdującym się po zdaniu podrzędnym lub wtrąceniu. Wówczas przecinek zamykający to zdanie/wtrącenie występuje przed tym spójnikiem. Przykładowo:

Pytałam tej kobiety, która pracuje w kiosku, oraz kwiaciarki.
Kupię szafę, tę czarną, oraz stół.
Bardzo podoba mi się ta książka, którą kupiłam wczoraj, oraz magazyn architektoniczny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przecinek – gdzie go stawiamy?

Przed spójnikiem łącznym oraz stawiamy przecinek także w przypadku, w którym spójnik występuje w zdaniu kilkukrotnie. Musi on przy tym pełnić w zdaniu zawsze tę samą funkcję. Przykładem takiej sytuacji mogą być zdania:

Na wycieczkę pojechali Iga, Krzysztof oraz Oliwia, oraz Marcin.
Do sklepu przyszli starsza kobieta, matka oraz dziecko, oraz mój znajomy.

Sklep Nadwyraz.com

Przecinek i oraz? Niezła kombinacja!

Jak sami widzicie, interpunkcja w przypadku przecinka przed spójnikiem oraz charakteryzuje się zasadą, od której istnieją pewne odstępstwa. Postaraliśmy się jednak wytłumaczyć Wam to tak, abyście wiedzieli, kiedy przed oraz postawić przecinek, a kiedy nie. Stawianie przecinka przed omawianym spójnikiem to rzadkie zjawisko, jednak warto mieć świadomość, kiedy występuje!

?

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X