fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przecinek przed zanim – czy powinien się tam znaleźć?

Reguły interpunkcyjne jasno wskazują, gdzie należy postawić przecinek. Niestety wielu z nas zniechęca się, gdy słyszy słowo reguła. Nie warto jednak uprzedzać się do zasad interpunkcyjnych, bo nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zanim znów zaczniecie zastanawiać się, czy postawić przecinek przed zanim, poznajcie i zapamiętajcie łatwe reguły interpunkcyjne!

Przecinek przed zanim - stawiać czy nie? Reguła, zasada, przykłady. Poradnia i słownik Polszczyzna.pl

Jaką funkcję w zdaniu pełni wyraz zanim?

W języku polskim zanim pełni funkcję spójnika, który w zdaniu złożonym wprowadza zdanie podrzędne komunikujące, że zdarzenie, o którym mowa w tym zdaniu, nastąpiło później niż zdarzenie, o którym mowa w zdaniu nadrzędnym. Zanim oznajmia, że coś stało się przed jakimś wydarzeniem.

Wracając do reguł, warto w tym miejscu przypomnieć, że polska interpunkcja ma charakter składniowy, a zdania podrzędne poprzedzone są przecinkiem. Więcej o zdaniach złożonych przeczytacie tutaj: Zdania złożone, czyli… złożona sprawa!. Czy powinniśmy zatem postawić przecinek przed zanim?

Księgarnia Polszczyzna.pl

Kiedy stawiamy przecinek przed zanim?

Zanim wprowadza zdanie podrzędne, dlatego zawsze stawiamy przed nim przecinek. Jeśli go pominiemy, popełnimy błąd. Jeśli spójnik ten stoi na początku zdania złożonego, to oddzielamy przecinkiem całą część podrzędną. Jeśli zanim znajduje się w środku zdania i wprowadza wtrącenie – oddzielamy to wtrącenie przecinkami z obu stron.

Sklep Nadwyraz.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przecinek – gdzie go stawiamy?

Interpunkcja w zdaniu z zanim – przykłady

Poniżej znajduje się kilka przykładów, które pomogą zobrazować i utrwalić, gdzie należy postawić przecinek w zdaniu ze spójnikiem zanim:

  • Idź po mąkę, zanim zaczniesz robić naleśniki.
  • Kup bilet, zanim wsiądziesz do pociągu.
  • Zanim to kupisz, przemyśl, czy jest ci potrzebne.
  • Zanim osiągniesz sukces, musisz ciężko pracować.
  • Każdego dnia, zanim pojadę do pracy, wyprowadzam psa na spacer.
  • Zawsze, zanim wrócę z wakacji, kupuję pamiątki dla przyjaciół.

Napisane przez

Z wykształcenia filolożka polska, z zamiłowania korektorka. Obecnie studentka terapii pedagogicznej. Wolne chwile spędza na zabawie terapeutycznej z dziećmi ze spektrum autyzmu, a jeszcze wolniejsze – na przemierzaniu bałtyckich plaż. Najchętniej z książką w ręku lub z notatnikiem, by nic jej nie umknęło.

X