fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pucz – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Pucz – czy słyszeliście kiedyś o takim wyrazie? Każda władza ma swoich zwolenników i przeciwników. Czasem w kraju dochodzi do takich sytuacji, w których jedna z tych stron dokonuje puczu. Czym jest ów pucz? Czy to pojęcie ma jakieś synonimy? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Pucz co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Pucz – co to jest? Znaczenie wyrazu

Puczem określa się inaczej zamach stanu. Jest to przejęcie władzy w państwie przez osobę lub grupę osób należących do opozycji, czyli przeciwników politycznych obozu rządzącego. Zazwyczaj pojęcie pucz stosuje się w odniesieniu do działań organizowanych i wykonywanych przez wysokich rangą wojskowych, najczęściej generałów, pułkowników.

Dokonanie puczu zawsze jest niezgodne z obowiązującym w danym państwie prawem zapisanym w konstytucji. Jest naruszeniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego.

Przykładem puczu (lub inaczej mówiąc, zamachu stanu) jest przewrót majowy, dokonany przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Skutkiem tego puczu było odsunięcie od władzy prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i przejęcie jej przez sanację.

Wyraz pucz to germanizm. Wskazuje to więc na to, że pochodzi z języka niemieckiego. W tym języku to słowo zapisywane jest jako Putsch.


Pucz – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy pucz, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Rewolta,
  • rebelia,
  • bunt,
  • przewrót (wojskowy),
  • zamach stanu,
  • zbrojny spisek.

Pucz – wyrazy pokrewne

  • Puczysta,
  • puczyści.

Kolokacje, czyli popularne połączenia wyrazowe ze słowem pucz

  • Nieudany, komunistyczny, wojskowy pucz,
  • pucz generałów, pułkowników,
  • próba, przywódcy puczu,
  • organizować, popierać, przeprowadzić pucz.

Pucz – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. pucz
D. puczu
C. puczowi
B. pucz
N. puczem
Ms. puczu
W. puczu
liczba mnoga
M. pucze
D. puczów
C. puczom
B. pucze
N. puczami
Ms. puczach
W. pucze
Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu pucz z literatury

W kilkanaście miesięcy po proklamowaniu republiki generał Sanjurjo „wyszedł na ulicę”, zorganizował pucz wojskowy, próbował obalić legalny, republikański tym razem rząd. Okazało się to jednak trudniejsze od obalenia monarchii. Sanjurjo został pojmany, sądzony, skazany na śmierć, ułaskawiony, zbiegł. Trudno było ludziom z Carcel Modelo oddać plutonowi egzekucyjnemu kogoś, co jeszcze onegdaj oddał im władzę. Ale Sanjurjo postanowił raz jeszcze próbować szczęścia. Stał się głównym promotorem nowego wojskowego puczu, miał być jego szefem.

Ksawery Pruszyński, W czerwonej Hiszpanii

Rozmowa przy stole była niezwykle interesująca, jednak wiadomości niewesołe. Rząd i część wojska przekroczyła granice Rumunii. Na podstawie zawartych z tym państwem umów zagwarantowany był nie tylko przejazd wojsk i rządu, ale nawet możliwość prowadzenia dalszej walki z terytorium tego kraju. Tak daleko posuniętą w swych obopólnych zobowiązaniach umowę o wzajemnej pomocy Rumuni zawarli z Polską już dawno, obawiając się sowieckiej agresji na ich kraj.

Niestety, za rządem, jak hiena podążał dawny kawiarniany konspirator ze Lwowa, gen. Sikorski, i to nie tylko z patriotycznych pobudek, ale głównie z żądzy władzy i odwetu na obozie piłsudczykowskim. W krótkim czasie dopuścił się zdrady, montując za namową Anglików pucz w ambasadzie polskiej w Bukareszcie. W wyniku tego puczu Rumuni uznali się zwolnionymi od zobowiązań i internowali tak rząd, jak i wojsko.

Mieczysław Jałowiecki, Requiem dla ziemiaństwa

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.