fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Naprzód czy na przód – jak jeden wyraz może zmienić znaczenie?

W języku polskim możemy znaleźć wiele słów, które razem znaczą coś zupełnie innego niż rozłącznie. Wśród tych wyrazów możemy wyróżnić również pisownię naprzód i na przód. Jak to wygląda z punktu widzenia językoznawców?

Naprzód czy na przód – jak jeden wyraz może zmienić znaczenie? - Polszczyzna.pl

Naprzód czy na przód? Która pisownia jest poprawna?

W tym przypadku odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli chcemy zastąpić słowa: przed siebie, przed innymi itp., to oczywiście powinniśmy napisać łącznie. Jednakże w momencie, gdy chcemy komuś zasygnalizować, aby położył coś z przodu lub usiadł np. na przednim siedzeniu w samochodzie – pisownia powinna być rozłączna.

Przykłady zdań

Pisownia łącznanaprzód

Płynęłam wczoraj kajakiem naprzód, aż dotarłam do drugiego brzegu.

Nie można stać w miejscu, trzeba iść naprzód.

Wczoraj byłam na spacerze i szłam cały czas naprzód.

On nigdy nie patrzy za siebie, tylko biegnie naprzód.

Pisownia rozłącznana przód

Ta moneta jest piękna! Tylko spójrz na przód!

Znudziło mu się miejsce w tylnym rzędzie i poszedł na przód.

Najładniejsze rzeźby w muzeum wysunięto na przód.

Sklep Nadwyraz.com

Naprzód czy na przód? Podsumowanie

Jak widzicie, wszystko zależy od kontekstu. Należy zatem zapamiętać definicję tych słów, a być może właśnie to sprawi, że staniecie się bezbłędni! A może to wcale nie jest dla Was problem? Dajcie znać w komentarzach!

Artykuł Naprzód czy na przód – jak jeden wyraz może zmienić znaczenie? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy naprzód oraz na przód są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X