Pyszałek – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Kogo określa słowo pyszałek? Jakie są synonimy tego słowa? Jakie cechy posiada osoba, która jest pyszałkiem? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.
Pyszałek – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Pyszałek to przede wszystkim osoba, która uważa się za lepszą od innych. Gdy mówimy o pyszałku, mamy na myśli człowieka, który jest bardzo zarozumiały i lubi się chwalić. Pyszałka charakteryzuje nadmierna pewność siebie oraz egoizm. Twierdzi, że zawsze ma rację i nigdy się nie myli. Pyszałkowi, rzecz jasna, brak pokory. To wszystko budzi niechęć tych, którzy mają do czynienia z pyszałkiem.
Pyszałek – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest pyszałek, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- bufon,
- zarozumialec,
- buc,
- ważniak,
- chwalipięta,
- megaloman,
- egocentryk.
Wyrazy pokrewne
- Pyszałkowaty,
- pyszałkowatość.
Przykłady użycia słowa pyszałek w literaturze
— Dlatego — z kolei wybuchnął Witold — że jest to pyszałek, sybaryta, egoista, nie dbający o nic oprócz własnej pychy i wygody, nie widzący dalej niż do końca swego nosa, który zadziera pod obłoki dlatego, że ma większy od innych majątek, ciotkę hrabinę i stryjecznego brata wzbogaconego nie wiedzieć w jaki sposób, zapewne potem i krzywdą swych bliźnich.
Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem
— O, widzieliście go, pyszałka i egoistę! Brawo, znów mam przed sobą człowieka, który gotów jest porąbać siekierą cudzą miłość własną, a sam krzyczy, kiedy go kto szpilką draśnie.
Aleksander Dumas (ojciec), Hrabia Monte Christo
— A ja ci mówię, że on jest lekkoduch — odparł rozdrażniony Menes. — Dwa miesiące temu posłałem mu wielki plan ulżenia pracy chłopom i… także wyśmiał mnie!… To nieuk i pyszałek.
Bolesław Prus, Faraon