fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pyszałek – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Kogo określa słowo pyszałek? Jakie są synonimy tego słowa? Jakie cechy posiada osoba, która jest pyszałkiem? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.

Pyszałek kto to co to funkcja definicja synonim słownik Polszczyzna.pl

Pyszałek – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Pyszałek to przede wszystkim osoba, która uważa się za lepszą od innych. Gdy mówimy o pyszałku, mamy na myśli człowieka, który jest bardzo zarozumiały i lubi się chwalić. Pyszałka charakteryzuje nadmierna pewność siebie oraz egoizm. Twierdzi, że zawsze ma rację i nigdy się nie myli. Pyszałkowi, rzecz jasna, brak pokory. To wszystko budzi niechęć tych, którzy mają do czynienia z pyszałkiem.


Pyszałek – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest pyszałek, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • bufon,
  • zarozumialec,
  • buc,
  • ważniak,
  • chwalipięta,
  • megaloman,
  • egocentryk.

Wyrazy pokrewne

  • Pyszałkowaty,
  • pyszałkowatość.

Przykłady użycia słowa pyszałek w literaturze

— Dlatego — z kolei wybuchnął Witold — że jest to pyszałek, sybaryta, egoista, nie dbający o nic oprócz własnej pychy i wygody, nie widzący dalej niż do końca swego nosa, który zadziera pod obłoki dlatego, że ma większy od innych majątek, ciotkę hrabinę i stryjecznego brata wzbogaconego nie wiedzieć w jaki sposób, zapewne potem i krzywdą swych bliźnich.

Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem

— O, widzieliście go, pyszałka i egoistę! Brawo, znów mam przed sobą człowieka, który gotów jest porąbać siekierą cudzą miłość własną, a sam krzyczy, kiedy go kto szpilką draśnie.

Aleksander Dumas (ojciec), Hrabia Monte Christo

Sklep Nadwyraz.com

— A ja ci mówię, że on jest lekkoduch — odparł rozdrażniony Menes. — Dwa miesiące temu posłałem mu wielki plan ulżenia pracy chłopom i… także wyśmiał mnie!… To nieuk i pyszałek.

Bolesław Prus, Faraon

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.