Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku
Wstęp
Każdy Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie wzbogacamy o dodatkowy materiał. W zestawieniu za lata 2019 i 2021 pojawiła się lista najpopularniejszych młodzieżowych słów, zaś w 2020 roku, ze względu na wyjątkową sytuację, uwagę poświęcono neologizmom dotyczącym pandemicznej rzeczywistości. W związku z tym, że analizy języka młodego pokolenia cieszyły się dużą popularnością, zdecydowaliśmy się na ich kontynuację i przygotowaliśmy zestawienie za rok 2022.
Przedmiotem naszego zainteresowania jest słownictwo używane przez młodzież, które znaleźć można w zasobach internetu. Żargon młodzieżowy to język rozwijający się bardzo dynamicznie. Powstające neologizmy szybko zyskują popularność, a niewiele później ją tracą, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi.
Młode pokolenie może mieć dziś kłopot ze zrozumieniem Mickiewicza, jednak z pewnością sam wieszcz również nie zrozumiałby współczesnej młodzieży. Problem z tym mają również tzw. boomerzy, czyli reprezentanci starszego pokolenia. Warto więc przybliżyć niewtajemniczonym ten jakże ciekawy język młodych internautów.
Zadajmy też sobie pytanie, czy faktycznie najpopularniejszym słowem używanym przez nastolatków w 2022 r. była essa.
Metodologia
Zgromadzony materiał liczył 1 327 735 jednostek. Za pomocą narzędzia SentiOne zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach faktycznie odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddano 15 jednostek o największej frekwencji.
Raport ma charakter poglądowy, a nie naukowy, dane mogą być ograniczone lub niepełne i zależą od funkcjonowania narzędzia do monitoringu, a także od ograniczania dostępności do analizy treści w danym źródle.
Źródła młodzieżowych słów
Gdzie w polskim internecie odnaleźć możemy najwięcej słów młodzieżowych? Ich źródła stanowią przede wszystkim Twitter (aż 75,4% zgromadzonego materiału), TikTok (12,4%), YouTube (7,5%) oraz Instagram (4,7%). W raporcie przeanalizowaliśmy tylko te kanały, z których rzeczywiście korzysta młodzież.
15 najpopularniejszych słów młodzieżowych
- Jak wynika z naszego niezależnego badania, młodzieżowym słowem roku 2022 było pov (ponad 10% zgromadzonego materiału). Jest to akronim od angielskiego wyrażenia point of view, czyli ‘punkt widzenia’. Oznacza historię przedstawianą z perspektywy jej uczestnika. Hasło pov bardzo często pojawia się pod filmikami zamieszczanymi na Instagramie i TikToku, które kręcone są z punktu widzenia bohatera nagrania.
- Na drugim miejscu znalazło się kolejne zapożyczenie z języka angielskiego, czyli imagine (niemal 8%), co oznacza ‘wyobrażać sobie coś’ lub ‘marzę, chciałbym/chciałabym’.
- Trzecim słowem pod względem popularności wśród młodzieży było UwU (niespełna 5,5%), które, podobnie jak XD, jest emotikonem i oznacza coś ślicznego, uroczego, słodkiego lub wyraża szczęście. UwU pod względem graficznym kojarzy się z wyrazem twarzy postaci z mangi czy anime.
- Wbrew obiegowej opinii essa znalazła się na dalszej pozycji – czwartej (niemal 4,5% zgromadzonego materiału). Jest to okrzyk zadowolenia. Może też oznaczać coś, co było łatwe do zrobienia.
- Rosnącą popularnością w porównaniu z rokiem 2021 cieszy się rel (nieco ponad 4%) – wyraz powstały w wyniku ucięcia tematu słowotwórczego w angielskim słowie relatable. Oznacza ‘mam to samo’, ‘czuję to samo’. Rel określa sytuację bądź przeżycie, z którymi rozmówcy mogą się utożsamić.
- Nowością w naszym zestawieniu, znajdującą się na dość wysokiej pozycji, jest slay (prawie 4%) o nieco zmienionym pierwotnym znaczeniu (w języku angielskim slay oznacza dosłownie ‘zabić, zniszczyć’). W języku młodzieży ten neologizm znaczeniowy to potoczne określenie czegoś bardzo dobrego, imponującego lub zachwycającego. Jest to wyraz pozytywnych emocji.
- Wciąż w użyciu są formy random oraz randomowy, czyli ‘przypadkowy, losowy’ (ponad 3,5%). Wyrazy te są kolejnym zapożyczeniem z angielskiego. Przymiotnik randomowy ma budowę hybrydową: do anglicyzmu dodano polską końcówkę przymiotnika. Z kolei mianem randoma określa się nieznaną osobę spotkaną przypadkowo. Dodajmy, że w zestawieniu za rok 2021 słowa random i randomowy zajęły drugie miejsce.
- Nieprzerwanie używany jest anglicyzm crush (występujący również w spolszczonej wersji jako krasz). Po angielsku wyraz crush oznacza ‘miażdżyć’, ale jest również używany w znaczeniu ‘obiekt westchnień, osoba, która komuś bardzo się podoba’, i to właśnie ta definicja przeszła do języka młodzieżowego. Słowo crush stanowiło niespełna 3% zgromadzonego materiału. W 2021 r. znalazło się na szczycie zestawienia, było więc wówczas najpopularniejszym słowem młodzieżowym.
- Coraz większą popularnością cieszy się bookstagram (również ok. 3%), który jest kontaminacją angielskiego słowa book, czyli ‘książka’, z nazwą portalu społecznościowego Instagram. Neologizm ten świadczy o tym, że młodzież wcale nie stroni od książek, a wręcz prezentuje przeczytane lektury swoim obserwatorom, zachęcając ich do czytania. Bookstagram pełni również funkcję hasztagu, czyli słowa kluczowego w wyszukiwarce postów na Instagramie.
- Do pierwszej piętnastki naszego zestawienia awansowała jesieniara (nieco ponad 2,5%), pierwszy wyraz rodzimy na tej liście. Jesieniara to miłośniczka jesieni i spędzania czasu pod kocem, z filmem, książką, kubkiem kawy lub herbaty.
- Coraz większą popularnością cieszy się też inba (prawie 2,5%), czyli impreza albo określenie wydarzenia, które wywołuje negatywne emocje, np. kłótni lub awantury będącej najczęściej burzą w szklance wody (synonim młodzieżowych słów: masakra, przypał). Najprawdopodobniej inba wywodzi się od angielskiego rzeczownika imbalance oznaczającego brak równowagi.
- Wciąż popularne jest określanie żenującej sytuacji jako cringe (również krindż). W roku 2021 anglicyzm ten był nieco bardziej popularny (w 2022 spadł z trzeciego miejsca), lecz wciąż nie wypada z pierwszej piętnastki (również niemal 2,5%).
- Na dalszym miejscu znajduje się o wiele bardziej popularny niegdyś przegryw, czyli nieudacznik (powyżej 2,3%). Określenie to, choć ma wydźwięk pejoratywny, zasługuje na uwagę z innego względu – jest to drugie słowo pochodzenia polskiego (wywodzi się od czasownika przegrywać). Neologizm przegryw powstał w wyniku procesu zwanego derywacją z końcówką zerową – po ucięciu końcówki fleksyjnej czasownika. Podobnie jest z neologizmem wysryw o nieco wulgarnym rodowodzie. Oznacza on niemądrą wypowiedź, zazwyczaj niskich lotów.
- Na ostatnim miejscu znalazł się akronim bff pochodzący od angielskiego sformułowania best friends forever (najlepsi przyjaciele na zawsze).
Młodzieżowe słowa roku a medium
- W tegorocznym badaniu postanowiliśmy uporządkować zgromadzone słownictwo zgodnie ze źródłem jego pochodzenia. Okazało się, że na Twitterze najpopularniejszymi młodzieżowymi słowami były imagine, pov i UwU. Z kolei na TikToku hitami okazały się pov, rel i UwU. Na Instagramie było nieco inaczej – w tym medium społecznościowym prym wiodły bookstagram, jesieniara i pazy, natomiast w serwisie YouTube: pov, essa i urbex.
- Jak wynika z pierwszej trójki, w każdej z tych kategorii (wyjątkiem jest Instagram), najpopularniejszym młodzieżowym słowem w 2022 roku było pov.
- Co ciekawe, każde z tych mediów gromadzi odbiorców o nieco innych zainteresowaniach. Na Twitterze język młodzieży jest bardzo emocjonalny. Na podstawie używanego słownictwa niewiele można dowiedzieć się na temat upodobań młodzieży. Podobnie jest z serwisem YouTube (tylko urbex i banger zdradzają preferencje młodych ludzi odnośnie do spędzania wolnego czasu).
- Z kolei na TikToku mamy zodiakarę, koniarę, jesieniarę i booktok (użytkownicy dzielą się swoimi pasjami).
- Na Instagramie popularne są posty związane z książkami (bookstagram, booktok), ze sposobami spędzania czasu jesienią (jesieniara), zdobieniem paznokci (pazy), zwiedzaniem opuszczonych miejsc (urbex). Często oznaczane są bliskie osoby (bff, crush).
- Jak widać, każde z powyższych mediów skupia odbiorców o innych potrzebach. Twitter i YouTube dają wiele możliwości dzielenia się wrażeniami i emocjami, a Instagram oraz TikTok koncentrują się bardziej na zaakcentowaniu zainteresowań użytkowników.
Wnioski
- Jak wynika z naszego badania, najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2022 był akronim pov. Wiąże się on ściśle z sytuacjami z życia wziętymi, które odgrywają w filmikach ulubieni twórcy internetowi. Jest to znak czasów, gdyż lata 20. XXI wieku przyczyniły się gwałtownego wzrostu zainteresowania krótkimi filmami publikowanymi na platformach TikTok i Instagram.
- Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesna młodzież cechuje się też bogatą wyobraźnią i tworzy w myślach alternatywne wersje zastanej rzeczywistości, więc bardzo często posługuje się anglicyzmem imagine.
- Należy również zauważyć, że emotikony tworzone za pomocą liter zaczynają być uznawane za jednostki leksykalne, które mają określone znaczenie. Stąd też popularność UwU.
- Essa ogłoszona przez PWN jako Młodzieżowe Słowo Roku 2022 znalazła się dopiero na czwartym miejscu.
- Jaki językowy obraz świata wyłania się z najpopularniejszych młodzieżowych słów w minionym roku? Niestety jest to język bezkrytycznie przejmowany z anglojęzycznych źródeł. W poprzednich badaniach w czołówce zestawienia znajdowało się więcej wyrazów rodzimych, a w 2022 zaledwie trzy – jesieniara, przegryw i wysryw. Popularność straciły śląskie masno, czasownik rozkminiać, neologizm znaczeniowy zaorane czy alternatywne określenia chłopaka i dziewczyny – typiarz i typiara. W minionym roku młodzieżowy język był nieco uboższy, mniej treściwy i kreatywny.
- Język nastolatków bardzo często odwołuje się do uczuć i emocji (UwU, essa, rel, slay, crush, inba, cringe, przegryw, wysryw, bff). To, co łączy te słowa, to ładunek emocjonalny w nich zawarty. UwU wyraża szczęście, miłe samopoczucie, essa – radość, rel – współczucie, slay – zachwyt, crush – miłość i pożądanie, inba – zamieszanie, cringe – zażenowanie. Przegryw konotuje poczucie życiowego niepowodzenia, wysryw stanowi negatywną opinię na temat czyjejś wypowiedzi, a bff wyraża wiarę w przyjaźń na zawsze.
- Jak wynika z powyższych analiz, współczesna młodzież ma bogaty repertuar uczuć i stara się nazywać świat emocji po swojemu, aby nadać im tym samym atrakcyjności. Być może nastolatki nie potrafią w inny sposób mówić o uczuciach i w ten sposób kompensują sobie te braki.
- Język młodzieży, choć wartościujący i oceniający, nie jest wulgarny. Nawet wysryw ma charakter żartobliwy, mimo że kojarzy się z czynnością wydalania. Stanowi aluzję do uzewnętrzniania niezbyt trafnych i potrzebnych przemyśleń.
- Żargon młodzieżowy jest zjawiskiem żywym, dynamicznym, bazującym na popularności języka angielskiego. Jest wyrazem alternatywnego postrzegania rzeczywistości, które wynika z przebywania w wirtualnym świecie, dlatego też starsze pokolenia mogą mieć kłopot ze zrozumieniem tego specyficznego języka.
- Przypomnijmy, że język młodzieży jest na tyle bogaty, że doczekał się słownika na stronie internetowej Miejski.pl.
Słowniczek wybranych słów młodzieżowych
Powyżej omówiono znaczenie 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych pojawiających się w naszym zestawieniu. Na uwagę zasługują jeszcze inne, chętnie używane przez nastolatków. Poniżej prezentujemy minisłownik języka młodzieży.
- Atencjusz/atencjuszka – osoba poszukująca ciągłej uwagi.
- Banger – świetny, rytmiczny utwór muzyczny.
- Bff (ang. best friend forever) – najlepsi przyjaciele na zawsze.
- Bookstagram – konto na Instagramie prezentujące książki.
- BookTok – część TikToka, w której możemy zobaczyć filmiki związane z literaturą.
- Boomer – reprezentant pokolenia z wyżu demograficznego, z którego poglądami na życie i świat młodzi nie potrafią się utożsamić.
- Chad – oznacza młodego umięśnionego mężczyznę o atrakcyjnym wyglądzie, który ma powodzenie u kobiet i wykorzystuje tę sytuację. Chad to określenie wywodzące się z języka angielskiego. Polskim odpowiednikiem jest określenie Oskar.
- Crush/krasz – osoba, która nam się podoba, obiekt westchnień.
- Czilera – relaks.
- Dymy – neosemantyzm oznaczający awanturę, zamieszanie.
- Edgy – awangardowy, alternatywny w pretensjonalny sposób.
- Eluwina – forma powitania pochodząca od elo.
- Essa – jest to okrzyk zadowolenia. Może też oznaczać coś, co było łatwe do zrobienia.
- Gigachad – osoba, która jest w czymś bardzo dobra i budzi tym podziw. Jest to określenie często używane w odniesieniu do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
- Gównoburza (ang. shitstorm) – zamieszanie, internetowa awantura z błahego powodu.
- Gurl – angielskie slangowe określenie dziewczyny.
- Hotówa/hotuwa – ładna dziewczyna.
- Huncwot – łobuz, urwis.
- Imagine – wyobrażać sobie coś, chcieć.
- Inba – impreza. Może to być również określenie wydarzenia, które wywołuje negatywne emocje (synonim młodzieżowych słów: masakra, przypał, gównoburza).
- Inkluzywny – przeznaczony dla wszystkich, włączający, niestygmatyzujący żadnej mniejszości (np. osób trans, osób queerowych). Jednocześnie inkluzywny język jest często lewicową nowomową nasyconą kalkami z angielskiego, przez co osoby spoza środowiska lewicy tożsamościowej (tzw. idpolu) paradoksalnie tego słownictwa inkluzywnego nie rozumieją.
- Jesieniara – miłośniczka jesieni i spędzania czasu pod kocem, z filmem, książką, kubkiem kawy lub herbaty.
- Koniara – dziewczyna pasjonująca się końmi.
- Krindż/cringe – żenada.
- Libki – (l.mn.) osoby o poglądach neoliberalnych, pracujące w korporacjach, mieszkające na podmiejskich osiedlach, oglądające TVN, czytające „Gazetę Wyborczą” i głosujące na partię PO, wrogowie socjalizmu. Określenie ma wydźwięk pogardliwy, lekceważący.
- Masno/masny – słowa zaczerpnięte z gwary śląskiej (masno – tłusto). Dobrze, świetnie; dobry, świetny.
- NPC (ang. non-player character, non-playable character) – zwykła, niewyróżniająca się osoba, zachowująca się tak samo jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, jak postać z gry. Określenia pochodzi z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.
- Odklejka – osłabienie kontaktu z rzeczywistością, mówienie głupot.
- Patusiarz – pogardliwe określenie osoby o niższym statusie społecznym, niedostosowanej społecznie, np. będącej w konflikcie z prawem, stosującej przemoc, niewykształconej, ubogiej, niepracującej, korzystającej z pomocy finansowej państwa, uzależnionej od alkoholu. Określenie stosowane również wobec patoinfluencerów, np. osób kręcących patostreamy.
- Pog (akronim od ang. play of game) – podekscytowanie, niedowierzanie podczas streamowania gry.
- Pov (ang. point of view) – punkt widzenia. Oznacza historię pokazywaną z perspektywy jej uczestnika.
- Prawilny – osoba szanowana.
- Props/propsy – szacunek, poważanie.
- Przegryw – osoba niezaradna, której nie wiedzie się w życiu, nieodnosząca żadnych sukcesów, nieudacznik.
- Random/randomowy – osoba spotkana przypadkowo; losowy, przypadkowy.
- Rel – ucięte angielskie relatable. Oznacza ‘mam to samo’, ‘czuję to samo’. Rel oznacza sytuację bądź przeżycie, z którymi rozmówcy mogą się utożsamić.
- Rigcz – skrót od „rozum i godność człowieka”.
- Slay (ang. zabić, zniszczyć) – potoczne określenie czegoś bardzo dobrego, imponującego lub zachwycającego.
- Sztos/sztosik – coś budzącego zachwyt.
- Śmieszkować – żartować, wygłupiać się, robić coś dla żartu.
- Urbex (ang. urban exploration) – zwiedzanie opuszczonych miejsc.
- UwU – emotikon oznaczający coś ślicznego, uroczego, słodkiego, używany, gdy czujemy się szczególnie szczęśliwi. Kojarzy się z wizerunkami postaci z mangi i anime.
- Wysryw – wypowiedź niskich lotów, głupia lub bezsensowna.
- Zaorane/zaorany – wygrana w bitwie słownej, nokaut werbalny, zwycięstwo w polemice słownej, odebranie komuś argumentów.
- Zodiakara – kobieta interesująca się ezoteryką, horoskopami i znakami zodiaku.
Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku
- Organizatorzy: Nadwyraz.com, Polszczyzna.pl
- Autorzy: Maciej Piotrowski, Krzysztof Kacprzykowski
- Kontakt: [email protected], [email protected]
- Redakcja: Marika Naskręt, Tomasz Nowaczyk, Małgorzata Lach, Gabriela Lisowska
- Projekt graficzny: Mateusz Olech
- Partner technologiczny: Sentione.com
Copyright © Nadwyraz.com, Warszawa 2022
Pełna lista słów ze szczegółową analizą:
Raport w formacie PDF: