fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Redundantny – czyli jaki? Definicja, synonimy, słownik

Przymiotnik redundantny pochodzi od rzeczownika redundancja. To słowo z kolei jest doskonale znane wszystkim polonistom i językoznawcom. Okazuje się również, że redundantne mogą być nie tylko kwestie związane z językiem, ale także z innymi dziedzinami. Jeżeli jesteście ciekawi, co oznacza redundantny, przeczytajcie poniższy tekst. Znajdziecie w nim definicję oraz synonimy tego słowa.

Redundantny, czyli jaki? Definicja, znaczenie, synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Redundantny – czyli jaki? Definicja

Redundantny to inaczej nadmiarowy. Coś, co jest redundantne, jest funkcjonalnie niepotrzebne. Rzecz, która jest redundantna, jest zbyteczna, zbędna.

Ale to, że coś jest redundantne, wcale nie musi oznaczać szkodliwego nadmiaru. Czasami redundantna rzecz może służyć jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek ewentualnego uszkodzenia lub utraty.


Redundantny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest redundantny, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Niepotrzebny,
  • zbędny,
  • zbyteczny,
  • nadmierny.

Wyrazy pokrewne

  • Redundancja,
  • redundantność,
  • redundantna,
  • redundantne.

Redundantny – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Przymiotnik redundantny jest wyrazem pochodzenia łacińskiego. Jego źródłem jest łacińskie słowo redundantem, które tłumaczy się jako 'nadmiar, zbytek', ale może też oznaczać 'powódź'.

Redundantny język

W języku polskim istnieje coś takiego jak redundantne połączenia wyrazowe, które dzielą się na pleonazm i tautologię.

Przykłady użycia wyrazu redundantny

Poważnym problemem stała się natomiast niezawodność takiego układu - dla np. matrycy pięciu dysków o MTBF 50 000 godzin każdy, średni czas międzyawaryjny wynosiłby 10 000 godzin, co jest wielkością absolutnie nie do przyjęcia (rok to 8 766 godzin). Ale istnieje rozwiązanie: w przypadku wielości jednakowych elementów, narzucającym się logicznie rozwiązaniem jest wprowadzenie redundancji - elementów nadmiarowych, służących jako "gorący zapas". Tak powstała RAID - Redundant Array of Inexpensive Disks, czyli redundantna matryca z niedrogich dysków.

Ryszard Sobkowski, RAID dla każdego, „Enter” nr 2

Dotychczas dostępny był model FortiMail-400 adresowany do firm średniej wielkości. Nowe urządzenie oznaczone symbolem FortiMail-2000 polecane jest dla dużych przedsiębiorstw i dostawców usług zarządzania bezpieczeństwem (MSSP). Modularna obudowa zawiera 6 twardych dysków o pojemności 120 GB (można je wymieniać w trakcie pracy urządzenia) oraz redundantne zasilacze i wentylatory.

Nowe urządzenia i firmware od Fortinet, „Dziennik Internautów”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X