fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Reglamentacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Wszelkie ograniczenia kojarzą się z brakiem czegoś. Mogą być wywołane różnymi czynnikami. Z takimi ograniczeniami nieodzownie łączy się słowo reglamentacja. Starsze pokolenia to pojęcie mogą pamiętać z czasów PRL-u. Było ono wówczas na porządku dziennym. Czym jest reglamentacja? Jakie są jej synonimy? Wyjaśnienia na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.

Reglamentacja co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Reglamentacja – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

W znaczeniu ogólnym reglamentacja to po prostu ograniczenie. Może ona dotyczyć różnych sfer życia. Najczęściej odnosi się do czasowego regulowania dostępu (kupna, sprzedaży lub produkcji) do pewnych towarów, przy czym jest ono określone przepisami państwowymi.

Przeważnie reglamentacja wolnego obrotu dobrami spowodowana jest ich niedoborem i w efekcie koniecznością ich racjonowania. Jest zjawiskiem, które cechuje gospodarkę okresu wojennego i tuż po wojnie, jak również gospodarkę państw socjalistycznych, co miało miejsce także w Polsce.


Reglamentacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest reglamentacja, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Rozdzielnictwo,
  • racjonowanie.

Reglamentacja – wyrazy pokrewne

  • Reglamentować,
  • reglamentowanie,
  • reglamentowany,
  • reglamentowana,
  • reglamentowane,
  • reglamentacyjny,
  • reglamentacyjna,
  • reglamentacyjne,
  • reglamentacyjnie.

Reglamentacja – połączenia wyrazowe

  • Reglamentacja benzyny, broni, mięsa, towarów, żywności,
  • czasy, system, zasady reglamentacji,
  • podlegać reglamentacji, wprowadzić reglamentację,
  • reglamentacja administracyjna, prawna, reglamentacja działalności gospodarczej.

Reglamentacja towarów w PRL-u

Doskonałym przykładem obrazującym zjawisko reglamentacji jest tzw. system kartkowy stosowany w Polsce w różnych okresach po II wojnie światowej.

Obowiązywał w okresach:

– 1944–1949,
– 1951–1953,
– 1976–1989.

Reglamentacja dotyczyła produktów żywnościowych i używek (cukier, mięso, tłuszcze, słodycze, kawa, papierosy, alkohol) oraz środków czystości (mydło, proszek do prania, papier toaletowy). Podlegały jej też takie towary jak buty, benzyna czy materiały (np. cement, cegła, papier) oraz dobra bardziej luksusowe (samochody, meble).

Inne oblicza reglamentacji

Reglamentacją nazywa się również prawne określenie zasad jakiejś działalności, które polega na nałożeniu na tę działalność określonych ograniczeń. Reglamentację stanowi też ograniczanie praw i wolności w całości lub jakiejś jej części.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu reglamentacja w literaturze

Niedobory żywności wpływały na rustykalizację miasta. Zakładano przydomowe ogródki warzywne, w piwnicach hodowano żywy inwentarz. Kary wynikające z naruszania przepisów sanitarnych nie odstraszały hodowców-amatorów. Od 1951 r. stopniowo wprowadzano kartki na produkty żywnościowe. Reglamentacja obejmowała mięso, tłuszcze, cukier i produkty cukiernicze, mimo to dostawy na rynek nie pokrywały zobowiązań kartkowych. W 1953 r. doszło do pierwszej drastycznej podwyżki cen żywności, która miała ograniczyć wykupywanie jej przez ludność.

Andrzej Chwalba, Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych

W okresach reglamentacji paliw każda zagraniczna podróż autem oznaczała konieczność wcześniejszej wstrzemięźliwości i gromadzenia kartek.

Powrót z Alp, „Dziennik Polski”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.