fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rózga czy ruzga? Która forma jest poprawna?

Ortografia to nieodłączna część języka polskiego. poznajemy ją już od samego początku naszej edukacji. Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych  z poprawną ortografią języka polskiego. Gdy wymawiamy te głoski brzmią one identycznie. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, rózga czy ruzga? Odpowiedź w poniższym tekście.

Rózga czy ruzga? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma rózga.

Rózga czy ruzga? Jak to zapisać? Poprawna forma

To słowo znają chyba wszyscy. Pamiętamy je zwłaszcza z dzieciństwa, gdy mówiono nam, że jeśli będziemy niegrzeczni, to św. Mikołaj przyniesie nam ją zamiast wymarzonych, wyczekiwanych prezentów. Nie wiadomo czy za popełnianie błędów ortograficznych też się ją dostaje, dlatego dla pewności lepiej przeczytać poniższy tekst poradnikowy, aby upewnić się która forma jest poprawna, rózga czy ruzga?

Jedynym poprawnym zapisem jest ten przez ó, a zatem wariant rózga. Trzeba również zaznaczyć, że ó w zapisie rózgi jest niewymienne.

Dlaczego słowo rózga zapisujemy właśnie przez ó, a nie u? To tłumaczy nam etymologia, czyli pochodzenie rózgi. Jest to wyraz wywodzący się z języka prasłowiańskiego. Pochodzi od *rozga, co oznaczało 'pęd, latorośl, młoda gałązka', 'gałązka odpowiednia do splatania, do przewiązywania, przywiązywania czegoś.

Rózga - co to jest?

Obecnie rózgą nazywamy cienką gałązkę krzewu lub drzewa, która jest pozbawiona liści. Taką rózgę niegrzeczne dzieci dostają na Boże Narodzenie zamiast prezentów.

Pod pojęciem rózgi, kryje się również określenie narzędzia kuchennego. Jest to przyrząd kuchenny o formie wygiętych, połączonych ze sobą i przymocowanych do rączki metalowych pręcików. Taka rózga służy do mieszania i ubijania produktów spożywczych. Możecie znać ten przyrząd pod nazwą trzepaczka.

Rózga czy ruzga? Przykład zdań

  • Gdy małe dzieci są nieposłuszne, ich rodzice mówią im, że na Boże Narodzenie zamiast prezentów pod choinką będzie leżała rózga.
  • Robiąc naleśniki wymieszała za pomocą rózgi jajka, mleko i mąkę.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X