fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sarkazm i ironia – drobna złośliwość czy wredny komentarz?

Sarkazm i ironia – o tych dwóch pojęciach można by napisać naprawdę długi esej z podaniem wielu przykładów. Natomiast prawda jest taka, że aby taki esej powstał, dobrze by było znać definicję tych dwóch słów. Warto ponadto rozumieć coś, czym wielu ludzi lubi posługiwać się na co dzień. Mamy nadzieję, że nasz artykuł Wam również pomoże utrwalić sobie wiedzę w tym zakresie.

Sarkazm i ironia definicja wyjaśnienie przykłady co to jest słownik - Polszczyzna.pl

Ironia, czyli ukryta złośliwość

O ironii w języku polskim mówi się często jak o ukrytej złośliwości w stosunku do danej sytuacji lub wypowiedzi. Oznacza to, że gdy ktoś powie nam coś, co odbiega od znanej nam rzeczywistości, w dodatku innym tonem, mamy do czynienia z ironią. Co więcej, istnieje również coś takiego jak ironia losu. Dotyczy ona sytuacji, gdy obrót sprawy jest niespodziewany i bardzo często dla nas niekorzystny.

Ironia – przykłady użycia w zdaniach

  • Ojej, wcale nie wyglądasz na zmęczoną. = Do osoby, która ledwo otwiera oczy i prawie zasypia na krześle.
  • Dobrze, że nie lubisz słodyczy. = Do kogoś, kto wcina bezę, a wcześniej deklarował, że nie lubi słodyczy.
  • Mój Ty bohaterze! = Do mężczyzny, który znalazł coś, czego długo szukaliśmy.

Ironia losu – przykłady zdań

  • Zawsze uczę się regularnie matematyki i tylko wczoraj odpuściłam. Dziś byłam pytana i nie miałam pojęcia o temacie. Co za ironia losu!
  • Planowałam ten dzień cały rok i od tygodni pokazywało mi w aplikacji ładną pogodę. Dziś, o ironio losu, okazało się, że jest zupełnie inaczej – deszczowo.

Sarkazm – najwyższa forma inteligencji?

Internet co jakiś czas obiega zdanie wypowiedziane przez Oscara Wilde'aSarkazm to najniższa forma dowcipu, za to najwyższa forma inteligencji. I o ile na temat samego cytatu nie będziemy się wypowiadać, o tyle można by go sparafrazować i powiedzieć, że sarkazm to przede wszystkim najwyższa forma uszczypliwości. Osoba, która się nim posługuje, nie zawsze bowiem ma dobre intencje wobec rozmówcy i bardzo często mówi coś tylko po to, aby go upokorzyć lub pokazać z gorszej strony.

Sklep Nadwyraz.com

Sarkazm – przykłady użycia w zdaniach

  • Świetnie, właśnie Twojego towarzystwa było mi teraz potrzeba! = Wypowiedź z odpowiednim akcentem o osobie, której obecność nie jest dla nas przyjemnością.
  • Wow! Zrozumiałeś. Niesamowite, przecież to bardzo trudne zadanie! = Do kogoś, kto długo głowił się nad oczywistym zadaniem, a według nas każdy powinien znać jego rozwiązanie.
  • Niesamowite! Jesteś specjalistą w każdej dziedzinie! = O kimś, kto wypowiada się na temat, o którym nie ma kompletnie pojęcia, i próbuje przekonać do swoich teorii też innych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najśmieszniejsze polskie słowa

Sarkazm i ironia – różnice

Tak naprawdę różnica między sarkazmem a ironią jest ogromna, mimo że obie formy są rodzajem złośliwości. Ironia ma jednak nieco łagodniejszy wydźwięk, a jej celem nie jest upokorzenie rozmówcy, tylko zwrócenie uwagi na pewien problem w nieco pokrętny sposób. Ponadto ironia może być także pozytywna, np. gdy ktoś narzeka na swoją fryzurę, a okazuje się ona bardzo ładna. Wówczas możemy użyć pozytywnej ironii i powiedzieć: No rzeczywiście. Okropna ta fryzura, bo teraz lepiej podkreśla rysy Twojej twarzy. Warto było się użalać. Sarkazm natomiast zawsze ma wydźwięk negatywny, jest nastawiony na uszczypliwość, a wręcz obrażenie drugiej osoby.

Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco pomógł Wam odróżnić te dwa pojęcia. Podzielcie się w komentarzach sytuacjami, w których towarzyszą Wam sarkazm i ironia.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X