Sensualizm. Definicja, synonimy, odmiana

W tym artykule zajmiemy się tajemniczo brzmiącym słowem, jakim jest sensualizm. Co oznacza to pojęcie? Z jakiej dziedziny pochodzi? Jakie są jego synonimy? Odpowiedź w poniższym tekście.

Sensualizm co to jest czym jest definicja znaczenie pojęcie wyjaśnienie sensualny sensualizm synonim jak nazwać inaczej kto jak kogo słownik Polszczyzna.pl

W świecie filozofii

Pojęcie sensualizmu to pogląd pochodzący z filozofii. Było znane już w starożytności. Sensualizm był głoszony przez Arystotelesa oraz starożytne szkoły filozoficzne: sofistów, epikurejczyków, cyników i stoików. Poznajmy zatem definicję słowa sensualizm.

Sklep Nadwyraz.com

Sensualizm – co to jest? Definicja wyrazu

  1. Sensualizm pochodzi od łacińskiego sensum, czyli ‘zmysł’. Jest to kierunek myślowy głoszący, że podstawowym źródłem wiedzy człowieka są wrażenia zmysłowe.

Sensualizm – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest sensualizm, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • zmysłowość,
  • somatyczność,
  • erotyzm,
  • namiętność

Wyrazy pokrewne

  • sensualistka,
  • sensualista,
  • sensualny,
  • sensualność

Przykłady użycia słowa sensualizm w literaturze

Filozofią tego czasu był miły sensualizm, redukujący wszystkie zjawiska ducha ludzkiego do dwóch przeciwieństw: rozkoszy i cierpienia.

Antoni Lange, W czwartym wymiarze, Amor i Faun

Pamiętam, zajmowała mnie wówczas psychologia Francuzów, z którą nie umiałem sobie dać rady. Zwłaszcza sprawa uczucia w stosunku do zmysłów i rozumu. Budowałem sobie teorię o układaniu się w duszy francuskiej tych pierwiastków podług schematu magnesu, grupującego na dwóch biegunach sensualizm i racjonalizm, gdy środkiem na owo „uczucie” brak już materiału.

Tadeusz Boy-Żeleński, W Sorbonie i gdzie indziej

Sklep Nadwyraz.com

Sensualizm – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M.sensualizm
D.sensualizmu
C.sensualizmowi
B.sensualizm
N.sensualizmem
Ms.sensualizmie
W.sensualizmie
liczba mnoga
M.sensualizmy
D.sensualizmów
C.sensualizmom
B.sensualizmy
N.sensualizmami
Ms.sensualizmach
W.sensualizmy

?  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X