Sielanka. Definicja, synonimy, odmiana

Większość z nas zna doskonale słowo sielanka, ale czy wiecie, że ma więcej niż jedno znaczenie? Jak wygląda odmiana tego słowa? Jakie są jego synonimy? W tym artykule to wyjaśniamy.

Sielanka co to jest czym jest definicja znaczenie pojęcie wyjaśnienie sielankowy sielanka synonim jak nazwać inaczej kto jak kogo słownik Polszczyzna.pl

Sielanka – co to jest? Definicja wyrazu

1 Sielanka to spokojne, bezproblemowe życie.

2 Sielanka w pierwotnym znaczeniu to utwór poetycki przedstawiający w sposób wyidealizowany uroki życia wiejskiego. Inaczej utwór ten nazywany jest idyllą.

Sklep Nadwyraz.com

Sielanka – początki

Swoje początki ma w pieśniach pasterskich. Gatunek ten ukształtował się w starożytnej Grecji. Sielankę w obecnej formie stworzył Teokryt, grecki poeta z Syrakuz. Sielanka stała się obrazem szczęśliwego życia zgodnego z naturą. Badacze uważają, że sielanka jest wytworem kultury miejskiej, w której wyraża się zmęczenie i znudzenie cywilizacją oraz tęsknotę za szczęśliwym życiem, spełnieniem w miłości.

Sielanka ma najczęściej kształt lirycznego monologu poprzedzonego bądź przeplecionego opisem lub dialogiem. Ten właśnie rodzaj utworu poetyckiego sprawił, że z czasem sielanką zaczęto określać spokojne, beztroskie, niczym niezakłócone życie oraz otoczenie, które to umożliwia.

Wsi spokojna, wsi wesoła

W polskiej poezji sielanki pojawiły się w renesansie. Jako pierwszy zaczął je tworzyć Szymon Szymonowic. To on wymyślił tę nazwę. Twórcami sielanki byli również: Jan Kochanowski, Franciszek Karpiński i Franciszek Dionizy Kniaźnin.

Poznajcie kilka polskich przykładów tego gatunku poetyckiego:

Jan Kochanowski: Pieśń świętojańska o Sobótce,
Franciszek Karpiński: Do Justyny. Tęskność na wiosnę, Laura i Filon,
Franciszek Dionizy Kniaźnin: Krosienka. W rodzaju pasterskim,
Szymon Szymonowic: Czary (parafraza Teokryta i Wergiliusza), Kołacze, Żeńcy.

Motyw sielanki pojawia się również u autorów, których utwory nie zaliczają się do tego gatunku, jednak zawierają pewne jego elementy. Warto tu wspomnieć choćby Mikołaja Reja i jego Żywot człowieka poczciwego czy utwór Elżbiety Drużbackiej Pochwała lasów.

Sielanka – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest sielanka, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

W znaczeniu pierwotnym

 • idylla
 • beztroska,
 • błogostan,
 • szczęście,
 • arkadia,
 • eldorado,
 • beztroskie życie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Motyw domu w literaturze

Wyrazy pokrewne

 • sielankowo,
 • sielankować,
 • sielankowość,
 • sielankowa,
 • sielankowy

Przykłady użycia słowa sielanka w literaturze

Kiedy już sam poturbujesz się dobrze nad gospodarstwem i interesami, będziesz wiedział, jakie różnice zachodzą pomiędzy teorią a praktyką, rzeczywistością a sielanką.

Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem

Panna Marynia przeszła już z powodu tej „głowy” i jej sposobów przez niejedno upokorzenie. Życie jej wiejskie było tylko pozorną sielanką pracy i gospodarskich zajęć. Nie brakło w niem ani przykrości, ani bolów, i jej spokojna twarz mogła oznaczać nie tylko słodycz charakteru, ale i jego siłę, a przytem wielkie wyrobienie duchowe. Lecz upokorzenie, które groziło teraz, wydało się jej trudniejsze do zniesienia od innych.

Henryk Sienkiewicz, Rodzina Połanieckich

Sklep Nadwyraz.com

Sielanka – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M.sielanka
D.sielanki
C.sielance
B.sielankę
N.sielanką
Ms.sielance
W.sielanko
liczba mnoga
M.sielanki
D.sielanek
C.sielankom
B.sielanki
N.sielankami
Ms.sielankach
W.sielanki

?  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X