fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sprezentować czy zprezentować? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Wszyscy lubią dostawać prezenty. Gdy zbliżają się urodziny, imieniny, czy Boże Narodzenie zawsze zastanawiamy się nie tylko, co sami dostaniemy, ale także co kupić innym. Jak poprawnie nazwać czynność obdarowania kogoś prezentem? Powinniśmy coś sprezentować czy zprezentować? Odpowiedź w niniejszym tekście poradnika językowego.

Sprezentować czy prezentować? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to sprezentować.

Sprezentować czy zprezentować? Poprawna forma

Pisownia czasowników z przedrostkami z-, s- czasami nastręcza trudności. Do tej grupy należy słowo będące tematem niniejszego tekstu poradnikowego. Wątpliwości budzi to, który przedrostek jest poprawny w konkretnym przypadku. Która forma zapisu jest prawidłowa, sprezentować czy zprezentować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie.

Poprawną formę stanowi zapis sprezentować.

Zasady pisowni w języku polskim jasno wskazują, że jedynym poprawnym zapisem wyrazu sprezentować jest pisownia przez s. Uzasadnia to reguła mówiąca, że w przypadku kiedy podstawowa forma wyrazu rozpoczyna się od spółgłoski bezdźwięcznej, czyli: c, ch, cz, f, k, p, to jako przedrostek będzie służyć głoska s, nie z (podobnie zapisujemy na przykład wyrazy scentralizować, schodzić, sczesywać, sformalizować, skosztować, sparafrazować, sczytać, sprecyzować).

Czasownik sprezentować możemy także wyrazić innymi słowami. Te wyrazy to: podarować, darować, obdarować, ofiarować, przekazać, dać w prezencie, zrobić komuś prezent.

Sprezentować czy zprezentować? Przykłady zdań

  • Postanowiła sprezentować mi na Boże Narodzenie własnoręcznie wykonany upominek.
  • Chciałbym sprezentować jej na urodziny tę bluzkę, która tak bardzo jej się podoba. Dodam do tego jeszcze drobną biżuterię, pierścionki i kolczyki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.