fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sprubuję czy spróbuję? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

W niniejszym poradnikowym artykule zapoznacie się ze wszelkimi informacjami dotyczącymi poprawnej pisowni jednego z ortograficznych dylematów; sprubuję a może spróbuję? Jak to zapisać? Jak zapamiętać poprawną pisownię? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Sprubuję czy spróbuję? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to spróbuję.

Sprubuję czy spróbuję? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Gdy wymawiamy te głoski brzmią one identycznie. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, sprubuję czy spróbuję? Odpowiedź poniżej.

Oczywiście poprawną pisownię stanowi wyłącznie forma spróbuję, czyli pierwsze zapisujemy ó, a jako drugie u. To jedyny prawidłowy zapis. Pamiętacie jeszcze rymowaną regułkę ze szkoły podstawowej, która brzmi „-uje się nie kreskuje”? Może okazać się ona całkiem pomocna w zapamiętaniu poprawnej pisowni czasownika spróbuję. I nie ma w tym nic wstydliwego. Każdy sposób jest dobry, aby utrwalić sobie zasady ortografii naszego pięknego języka.

Spróbuję jest czasownikiem pochodzącym od  spróbować. Jest także odmieniony w pierwszej osobie liczby pojedynczej (ja), w trybie przypuszczającym.

Spróbuję ma kilka pochodnych słów. Należą do nich: spróbować, spróbujesz, spróbuj.

Spróbować to inaczej:

- zjeść niewielką ilość jakiegoś pokarmu lub wypić niewielką ilość jakiegoś napoju  w celu zbadania i poznania jego smaku.

Ten czasownik stosujemy także w potocznym znaczeniu, które oznaczać może:

- postarać się aby coś zrobić albo osiągnąć

- ośmielić się, odważyć się coś zrobić, zaryzykować

- zrobić coś po raz pierwszy w życiu, aby przekonać się jak to jest

- sprawdzić wartość lub jakość czegoś

Kolejna rzecz do zapamiętania dotycząca poprawności językowej. Na końcu czasownika spróbuję  zapisujemy samogłoskę ę. Natomiast gdy wymawiamy to słowo, to nigdy nie akcentujemy przesadnie tej ostatniej samogłoski, ponieważ traci ona swoją nosowość, wymawiamy więc [spróbuje]. Pamiętajcie, że hiperpoprawność jest również błędem!

Sprubuję czy spróbuję? Przykłady zdań

  • Spróbuję Ci pomóc w tej sprawie. Obiecuję, że dotrzymam słowa.
  • Bardzo chętnie spróbuję tego ciasta, które upiekłaś. Na pewno jest pyszne.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.