fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Symplifikacja – co to jest? Znaczenie, synonimy i przykłady użycia

Co to jest symplifikacja i jaka jest etymologia tego słowa? Jakie są synonimy symplifikacji oraz przykłady użycia? O tym wszystkim w naszym artykule.

symplifikacja co to jest definicja znaczenie słowa hasło termin pojęcie krzyżówka czym jest synonimy przykłady użycia czyli co uproszczenie słownik Polszczyzna.pl

Symplifikacja. Co to takiego?

Mówi się o symplifikacji wyrażenia, sposobu, zagadnienia itp. Mimo że dla niektórych symplifikacja może brzmieć obco i niezrozumiale, każdy z nas podczas edukacji zetknął się z tym zabiegiem. Zerknijmy na definicję słowa.

Co to jest symplifikacja? Definicja, czyli znaczenie słowa


Symplifikacja to uproszczenie i spłycenie jakiegoś zagadnienia, dzięki czemu jest ono dostępniejsze i bardziej zrozumiałe.


Symplifikacja – wyrazy bliskoznaczne i synonimy słowa

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest symplifikacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • redukcja
  • uproszczenie,
  • spłycenie.

Etymologia słowa symplifikacja

Słowo symplifikacja wywodzi się z języka łacińskiego, od wyrazu simplifico, które oznacza tyle, co ‘upraszczam’.

Popularne połączenia słowa symplifikacja

Symplifikacja najczęściej określana jest za pomocą przymiotników:

  • charakterologiczna,
  • konieczna,
  • obiegowa.

Łączy się również z rzeczownikami i mówimy wówczas o symplifikacji:

  • przestrzeni,
  • sposobu,
  • stalinowskiej socjologii,
  • warstwy melicznej,
  • wartości,
  • wyrażenia.

Wyrazy pokrewne

  • Symplifikować

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa symplifikacja w literaturze

Synkretyzm dźwiękowy reklamy czyni z niej swoistą kronikę współczesnego społeczeństwa. Efektem synkretyzmu dźwiękowego w komunikatach reklamowych jest symplifikacja warstwy melicznej. Podporządkowanie dźwięku określonemu, stałemu rytmowi wprowadza wyraźne ograniczenia. Dodatkowo dążenie komunikatu reklamowego do prostoty i przeźroczystości formy przejawia się w uproszczeniu warstwy melicznej, w której podstawową zasadą staje się powtarzalność tych samych lub zbliżonych fraz muzycznych.

Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy

Przykłady użycia słowa symplifikacja w prasie

Wysokie, upudrowane, nasycone perfumami peruki na głowach pań tworzyły już istne ogrody botaniczne, przemyślnie wentylowane. Ale też kryły często wszy i pchły, co dobrze symbolizowało stan kultury ancien regime’u. Czasy rewolucji po 1789 r. uprościły ową sztuczność, ścinając głowy z pudrowanymi perukami na placu Rewolucji. Owa symplifikacja postaw oddziałała też natychmiast na pojawienie się prostych ubiorów, nawiązujących do tradycji antycznej: nawet kobiety ścinały włosy na krótko á la Tytus albo Karakalla. Jednakże, aby nie mylono ich z mężczyznami, o co było łatwo w czasach, gdy np. rewolucyjne trykociarki rozrywały na strzępy zbuntowane kobiety wandejskie, panie kręciły włosy w misterne loczki.

Jerzy Besala, Wystroiła mi ją tyż całe po francusku, „Polityka” 2009

Na wpływy ingracjacji najbardziej podatne są osoby z negatywnym obrazem siebie i wszelakimi kompleksami. Warsztat Powyższe narzędzia i techniki manipulacji stosowane w logoserze i ikonosferze odnoszą zawrotne skutki, gdy stosowane są łącznie – wtedy nawet wprawny teoretyk, czy wykształcony profesjonalista ma czasem spore kłopoty, aby je wyłowić. Warsztatowe przykłady tych technik to: Symplifikacja , czyli uproszczenie. Łączą logomachię z dowolną inną techniką, Istotą propagandy jest redukowanie poglądów czy doktryn politycznych, do programów następnie do sloganów i obrazów np. wybierzmy przyszłość. Takie uproszczenia charakteryzują się dużą nośnością, częściej zapamiętywane są przez odbiorców.

Marek Dyś, Manipulacja w mass mediach, „Wychowawca”, 2008

Symplifikacja – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. symplifikacja
D. symplifikacji
C. symplifikacji
B. symplifikację
N. symplifikacją
Ms. symplifikacji
W. symplifikacjo
liczba mnoga
M. symplifikacje
D. symplifikacji
C. symplifikacjom
B. symplifikacje
N. symplifikacjami
Ms. symplifikacjach
W. symplifikacje

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej w specjalności edytorstwo oraz krytyka literacka i artystyczna. Jej zainteresowania polonistyczne koncentrują się głównie wokół językoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem stylistyki stosowanej i lingwistyki diachronicznej. Chętnie angażuje się w projekty wydawnicze. Prywatnie – amatorka górskich wędrówek i żeglarstwa.