Synergia – co znaczy to słowo? Definicja i przykłady użycia
Synergia – co to takiego? Jeśli na myśl przychodzą Wam pozytywne skojarzenia, nie mylicie się! Efekty synergii są bardzo korzystne, a zalety jej stosowania są doceniane w wielu dziedzinach. Czym właściwie jest synergia? Przekonajcie się sami dzięki lekturze naszego artykułu, w którym przedstawiamy dokładne wyjaśnienia oraz podajemy wiele synonimów i przykładów użycia tego wyrazu. Przeczytajcie koniecznie!
Synergia – co to jest? Znaczenie wyrazu
Najbardziej ogólnikowa definicja słowa synergia wskazuje na współdziałanie. Synergia polega bowiem na równoczesnym działaniu różnych czynników, czego skutkiem jest uzyskanie lepszego efektu niż wtedy, gdyby czynniki te oddziaływały osobno. Ich współistnienie oraz interakcja przyczynia się do osiągnięcia tzw. efektu synergicznego.
Co więcej, „efekt synergii jest głównym powodem tworzenia zespołów”*. Prace zespołowe generują bowiem lepsze wyniki oraz większe korzyści, niż gdyby ta sama praca została wykonana przez jednostkę. Zjawisko to można przyrównać do funkcjonowania mrówek w przyrodzie. Mrowisko jest tutaj efektem synergii pracy wszystkich mrówek, a zbudowanie go nie byłoby możliwe przy zaangażowaniu i pracy jednej mrówki. Ten obrazowy przykład znajduje odzwierciedlenie w wielu dziedzinach, jak biznes, ekonomia czy zarządzanie. Synergia może także odnosić się do osiągnięć naukowych i technicznych.
*Cytat z Encyklopedii Zarządzania: https://mfiles.pl/pl/index.php/Efekt_synergii.
Synergia – przykłady użycia
- Synergia może być rozumiana jako maksymalizacja zysków na wielu płaszczyznach w wielu różnych dziedzinach.
- Współpraca przy opracowaniu i wdrożeniu jakiegoś pomysłu w życie jest pewnego rodzaju formą synergii, która przyczynia się do korzystnych rezultatów i sukcesu.
- Synergia pracy zespołów projektowych przynosiła firmie lepsze zyski.
- Koncepcja i realizacja przemysłu 4.0 to tak naprawdę synergia biznesu i nauki.
- Nasza platforma jest synergią wartości edukacyjnych – łączy naukę o języku z przystępnymi treściami.
Synergia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
- zsynchronizowanie, współdziałanie, współgranie, współbrzmienie, koordynacja, zbieżność, równowaga, zgodność, uzgodnienie, jedność, ujednolicenie, harmonia.
Synergia – wyrazy pokrewne
- Synergiczność,
synergiczny,
synergicznie,
synergista.
Synergia – etymologia wyrazu
Wyraz synergia jest zlepkiem greckich słów: syn i ergon, czyli odpowiednio ‘razem’ i ‘dzieło’, ‘działanie’, których połączenie w pełni oddaje znaczenie omawianego pojęcia.
Przykłady użycia wyrazu synergia w prasie
Dostosowana do potrzeb biznesu infrastruktura i najwyższej klasy badacze przyciągają do amerykańskich uczelni pieniądze, pozwalające finansować pracę doktorantów, bez których profesorowie nie byliby w stanie prowadzić poważnych badań i odnosić naukowych sukcesów. A bez nich przestaliby być atrakcyjni dla studentów, którzy wybierają kierunki studiów i płacą ciężkie pieniądze za to, by najświeższą wiedzę poznać z pierwszej ręki. W ten sposób powstaje synergia między nauką i nauczaniem. „Kształcenie to w USA główna misja uniwersytetu. Nawet najlepszy uczony nie utrzyma się, jeśli nie zdobędzie uznania studentów”.
E. Bendyk, J. Żakowski, Wstrząsnąć, nie mieszać,
„Polityka”, 11.10.2008
Głównym powodem podjęcia decyzji o rozpoczęciu wspólnych działań była chęć stworzenia uniwersalnej oferty w dziedzinie doradztwa finansowego. Tego typu synergia jest nowatorskim rozwiązaniem, które umożliwia klientowi uzyskanie kompleksowej usługi w jednym miejscu. Oferta GoUnited jest skierowana do klientów zamożnych, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
GoUnited: nowa grupa kapitałowa wchodzi na rynek,
„Gazeta Ubezpieczeniowa”, 28.09.2007