Szkalować – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady
Czasownik szkalować nie odnosi się do przyjemnej czynności. Wprost przeciwnie, oznacza coś bardzo przykrego, czego nikt nie chciałby doświadczyć, ale niestety są osoby, które szkalują innych. O co chodzi? W tym artykule znajdziecie wszystkie wyjaśnienia dotyczące szkalowania, od definicji po synonimy. Jednego możecie być pewni, tutaj nikt nie będzie Was szkalował.
Szkalować – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Szkalowaniem nazywamy rozpowszechnianie o kimś lub o czymś krzywdzących, nieprawdziwych i oczerniających informacji. Gdy ktoś kogoś szkaluje, ma oczywiście na celu tylko jedno – zaszkodzić osobie, o której wyraża się w ten sposób, poprzez powielanie takich fałszywych informacji na jej temat. Ofiara szkalowania może ponieść poważne, choć niezasłużone i niezawinione, konsekwencje przez taką osobę, która się tego dopuszcza.
Szkalować – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy szkalować, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- Zniesławiać,
- oczerniać,
- obmawiać,
- obgadywać,
- obsmarowywać,
- obrabiać,
- obrzucać kogoś błotem,
- wieszać na kimś psy,
- wycierać sobie kimś gębę,
- rzucać potwarz na kogoś.
Wyrazy pokrewne
- Szkalowanie,
- szkalowany,
- szkalowana.
Przykłady użycia słowa szkalować w literaturze
— Jestem przyjacielem rodziny… dziewczyna ta jest mi droga… Ale gdybym nawet był obcy zupełnie, nie znał wcale osoby, którą panowie szkalujecie, miałbym również prawo ująć się za spotwarzoną dziewczyną. Wzywam pana, abyś natychmiast swemu towarzyszowi oświadczył, że żałujesz tego, iż przechwałkami swymi rzuciłeś podejrzenie na cześć dziewczyny.
Paul Heyse, Cztery kobiety
— Przyszłam do ciebie, panie, nie po to, aby żądać sprawiedliwości za zniewagę mi uczynioną. Zamiast uczynić jej zadość, racz tylko nauczyć mnie, jak należy znosić obelgi i osławy, których, jak słyszę, nikt ci nie szczędzi. Za twoim przykładem ścierpię może tę hańbę, którą bym ci chętnie odstąpiła, wiedząc, z jaką cierpliwością wszelkie szkalowania znosisz.
Giovanni Boccaccio, Dekameron
Po wizycie obrzydliwego adwokata wiedziałem już, co myśleć. Pani baronowa z pewnością kupi kamienicę Stacha, ale pierwej użyje wszelkich środków, ażeby coś utargować. Znam te środki! Jednym z nich był ów list anonimowy, w którym szkaluje panią Stawską, a o mnie mówi, że osiwiałem w rozpuście.
Bolesław Prus, Lalka