fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tożsame czy torzsame? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Torzsame czy tożsame? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Tożsame czy torzsame? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma tożsame.

Tożsame czy torzsame? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formę stanowi zapis z użyciem ż, a więc tożsame. Jedynym wyjaśnieniem tejże pisowni jest uwarunkowanie historyczne słowa tożsame. Otóż jest to połączenie zaimka to z partykułą ż i sam.

Jako że nie ma żadnej reguły wyjaśniającej poprawną pisownię przymiotnika tożsame, trzeba się jej nauczyć i zapamiętać.

Tożsame to przymiotnik rodzaju nijakiego w liczbie pojedynczej oraz żeńskiego w liczbie mnogiej. W rodzaju męskim ma postać tożsamy. Dawniej tożsamy miało postać tosamy, co oznaczało identyczny. Również i obecnie ma podobne znaczenie. Dzisiaj, gdy mówimy, że coś jest tożsame mamy na myśli coś niczym się nieróżniące, takie samo lub to samo.

Tożsame czy torzsame? Przykłady zdań

  • Ona jest bardzo uczciwą dziewczyną. Jej słowa są tożsame z tym, co robi.
  • Adaptacje filmowe nie zawsze są tożsame z treścią książki, której są ekranizacją.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.