fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tromtadracja – definicja, synonimy, słownik

Tromtadracja to jedno ze słów, które już niemal wyszło z użycia. Czy w ogóle je znacie? Czy wiecie, co oznacza? Odpowiedź jak zwykle w niniejszym tekście. Poznajcie definicję i synonimy słowa tromtadracja.

tromtadracja co to jest co to znaczy tromtadracja definicja słowa przykłady słownik tromtadracja synonim definicja słowa Polszczyzna.pl

Tromtadracja

Dzisiaj już raczej nikt nie używa tego słowa. Kiedyś było żartem językowym – tromtadrację stworzył Jan Lam, polski satyryk, dziennikarz i powieściopisarz.

Co to jest tromtadracja? Definicja słowa

Tromtadracja to krzykliwe i demonstracyjne głoszenie jakichś poglądów, efekciarskie prezentowanie wzniosłych haseł pozbawionych treści.

Tromtadracja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest tromtadracja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • Efekciarstwo,
  • fasadowość,
  • sloganowość,
  • reklamiarstwo,
  • krzykliwość,
  • kuglarstwo,
  • przewrotność.

Sklep Nadwyraz.com

Wyrazy pokrewne

  • Tromtadracki,
  • tromtadrata.

Historia tromtadracji

Wspomniany Jan Lam mieszkał i tworzył w Galicji w XIX wieku. Tromtadrację wymyślił na określenie demagogów z Galicji, którzy wygłaszali wyniosłe mowy polityczne pełne frazesów. Jak powstało to słowo? Prawdopodobnie ma to związek z tym, że politycy posługiwali się niepoprawną polszczyzną. W swoich wystąpieniach używali konstrukcji zdaniowych z accusativusem tromtadraticusem, czyli biernikiem tromtadrackim, zamiast z dopełniaczem.

Mówili np. dochować wierność (zamiast: wierności), bronić ojczyznę (zamiast: ojczyzny). Niepoprawnej konstrukcji używali również w zaprzeczeniach, np. nie chcieć wypowiadać wojnę (zamiast: wojny). Należy zaznaczyć, że taka forma była na Kresach dość często spotykana, nawet w literaturze. Był to skutek wpływu języków państw zaborczych. Słowo tromtadracja bardzo spodobało się czytelnikom i niemal natychmiast weszło do codziennego języka.

Przykłady użycia słowa tromtadracja w literaturze

Rok 1939 i Broniewski. Nie było od czasu Ody do młodości drugiego takiego apelu w imieniu zbiorowości, apelu i wielkiego nakazu patriotycznego jak Bagnet na broń. Kwiecień 1939. Jeszcze się łudzili generałowie i sanacyjni politycy, przestało się łudzić społeczeństwo. Broniewski temu przeświadczeniu dał wyraz, jakiego moje pokolenie nie zapomni do końca swoich dni. Zwłaszcza że w jego postawie nie było łatwej tromtadracji nacjonalistycznej: „z karabinami na Kowno”; „marsz na Berlin”; „wodzu, prowadź”.

Kazimierz Wyka, Rzecz wyobraźni

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X